Raynaudův fenomén

Raynaudova choroba, Raynaudova nemoc

Raynaudův fenomén definujeme jako záchvatovité zbělání, nebo naopak promodrání konečků prstů. Většinou jsou postiženy prsty na ruce, ale někdy také na noze a příčinou bývá chlad či emoce.

Tímto příznakem trpí v 99 % případů jen ženy a většinou záchvat trvá do čtvrt hodiny. Pomůže teplo, zahřátí rukou či uklidnění se a v závěrečné fázi záchvatu nastává překrvení konečků prstů, což poznáme podle jejich zčervenání. Jestliže se záchvaty pravidelně opakují, může dojít až k atrofii neboli úbytku tkáně na konečcích prstů.

Na vině bývají abnormální stahy drobných cév, jež vyvolávají nervové vzruchy ze sympatického systému. Ten má mimo jiné na starosti právě udržování cévního průsvitu. Při určitých situacích (chlad, stres) však sympatikus zvyšuje svoji činnost, a právě to způsobuje dané obtíže. Vzruch pomáhá přenášet také noradrenalin, který je za daných okolností vyplavován přímo do krve, čímž se účinky signálů ze sympatiku ještě zvyšují.

Nelze-li určit příčinu výskytu Raynaudova fenoménů, mluvíme o tzv. primárním problému a Raynaudově chorobě. Někdy však může vzniknout v důsledku dlouhodobého přetěžování prstů (například při hře na hudební nástroj, psaní na počítačové klávesnici) nebo při úrazech. Jindy může signalizovat závažné choroby pojivové tkáně jako kolagenózu či sklerodermii, dále také aterosklerózu.

Jestliže nás trápí uvedené příznaky, měli bychom navštívit lékaře, byť zde nehrozí tak veliké riziko z prodlení jako u jiných chorob.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Jiří20. 12. 2017 10:02:44
Dobrý den,mám tento problém už druhým rokem a to jenom v zimě,prsty mě zbělají až po dlaň a to i při běžném mytí,nebo sprchování,hlavně v teplé vodě,která je teplejší než okolní vzduch,letos mě začali dokonce žloutnout konečky prstů,mám strach abych o ně nepřišel,byl jsem tady na cévním oddělení a nic nezjistili.Moc Vás prosím o radu ke kterému specialistovi mám zajít,mám cukrovku a diabetoložku tento stav vůbec nezajímá.Děkuji.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události