Raynaudův fenomén definujeme jako záchvatovité zbělání, nebo naopak promodrání konečků prstů. Většinou jsou postiženy prsty na ruce, ale někdy také na noze a příčinou bývá chlad či emoce.
Tímto příznakem trpí v 99 % případů jen ženy a většinou záchvat trvá do čtvrt hodiny. Pomůže teplo, zahřátí rukou či uklidnění se a v závěrečné fázi záchvatu nastává překrvení konečků prstů, což poznáme podle jejich zčervenání. Jestliže se záchvaty pravidelně opakují, může dojít až k atrofii neboli úbytku tkáně na konečcích prstů.
Na vině bývají abnormální stahy drobných cév, jež vyvolávají nervové vzruchy ze sympatického systému. Ten má mimo jiné na starosti právě udržování cévního průsvitu. Při určitých situacích (chlad, stres) však sympatikus zvyšuje svoji činnost, a právě to způsobuje dané obtíže. Vzruch pomáhá přenášet také noradrenalin, který je za daných okolností vyplavován přímo do krve, čímž se účinky signálů ze sympatiku ještě zvyšují.
Nelze-li určit příčinu výskytu Raynaudova fenoménů, mluvíme o tzv. primárním problému a Raynaudově chorobě. Někdy však může vzniknout v důsledku dlouhodobého přetěžování prstů (například při hře na hudební nástroj, psaní na počítačové klávesnici) nebo při úrazech. Jindy může signalizovat závažné choroby pojivové tkáně jako kolagenózu či sklerodermii, dále také aterosklerózu.
Jestliže nás trápí uvedené příznaky, měli bychom navštívit lékaře, byť zde nehrozí tak veliké riziko z prodlení jako u jiných chorob.