Ranní ztuhlost kloubů

Ranní ztuhlost kloubů definujeme jako pocit tuhosti a napnutí prstů, který se projevuje především na rukou, často je doprovázen i neschopností ohnout drobné klouby. Tato ztuhlost však může trvat řádově i několik hodin, takže zasahuje do našich běžných činností během dopoledne i celého dne.

Postihuje především pacienty s revmatoidní artritidou, je to jeden z hlavních projevů této nemoci. Na vině však mohou být i polyartritidy při zánětech kloubů, které řadíme do systémových nemocí pojivové tkáně. Ranní ztuhlost kloubů mohou způsobovat i revmatické nemoci nezánětlivého původu, jako je například fibromyalgie, jež postihuje především ženy ve středním a vyšším věku. Bolest a ztuhlost je nejvíce patrná během rána, ale vracet se může i ve večerních hodinách pod vlivem zátěže v práci.

Ranní ztuhlost se může vyskytovat i u artrózy, a to především kolene, avšak do půl hodiny by měla sama vymizet. Tyto obtíže mohou velmi zatěžovat psychiku pacienta, neboť kvůli nim nemůže vykonávat běžné činnosti. Pomoci může zahřátí rukou či jejich ponoření do teplé vody.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události