Pupínky mohou postihnout mnoho částí našeho těla, avšak ve většině případů se objevují ve formě zanícených mazových žlázek na obličeji či zádech. Lze je pak označit jako akné a nejčastěji na ně trpí lidé, u nichž probíhají hormonální změny (například v pubertě či při těhotenství). Objevit se mohou ale i u dospělých kvůli zvýšené tvorbě mazu. Vyskytují-li se na jiných částech těla a ve větším množství, může za ně alergie, bakteriální nebo virové onemocnění či zevní podráždění kůže.
Toxiny způsobující vyrážku mohou produkovat onemocnění jako zarděnky, neštovice či spalničky a spolu s pupínky se vyskytuje také vysoká teplota či schvácenost. Někdy může být kůže podrážděna i banální příčinou, tak je tomu u kojenců v případě tzv. potniček, což je vyrážka vyvolaná zapařením. Pupínky reaguje kůže v některých případech na sluneční záření a spáleniny od sluníčka.
Preventivním opatřením proti potničkám je lehký oděv z bavlny a pudrování. Reakci na slunce zase zmírníme panthenolem, fenistilem či chladivým obkladem, účinný bývá také bílý jogurt. Jestliže se výsev pupínků objevuje spolu se zvýšenou teplotou, a to obzvláště u dětí, navštivte pediatra, který doporučí vhodnou léčbu.