Pupínky

Pupínky mohou postihnout mnoho částí našeho těla, avšak ve většině případů se objevují ve formě zanícených mazových žlázek na obličeji či zádech. Lze je pak označit jako akné a nejčastěji na ně trpí lidé, u nichž probíhají hormonální změny (například v pubertě či při těhotenství). Objevit se mohou ale i u dospělých kvůli zvýšené tvorbě mazu. Vyskytují-li se na jiných částech těla a ve větším množství, může za ně alergie, bakteriální nebo virové onemocnění či zevní podráždění kůže.

Toxiny způsobující vyrážku mohou produkovat onemocnění jako zarděnky, neštovice či spalničky a spolu s pupínky se vyskytuje také vysoká teplota či schvácenost. Někdy může být kůže podrážděna i banální příčinou, tak je tomu u kojenců v případě tzv. potniček, což je vyrážka vyvolaná zapařením. Pupínky reaguje kůže v některých případech na sluneční záření a spáleniny od sluníčka.

Preventivním opatřením proti potničkám je lehký oděv z bavlny a pudrování. Reakci na slunce zase zmírníme panthenolem, fenistilem či chladivým obkladem, účinný bývá také bílý jogurt. Jestliže se výsev pupínků objevuje spolu se zvýšenou teplotou, a to obzvláště u dětí, navštivte pediatra, který doporučí vhodnou léčbu.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události