Puntičkářství

Perfekcionismus, důslednost přes míru

O puntičkářství mluvíme ve chvíli, kdy je dotyčný jedinec důsledný až přes míru, dbá na tom, aby každá věc byla na svém místě, vše mělo svůj řád, a nedopouští se chyb (pokud ano, cítí se velmi provinile). Takový jedinec si klade přemrštěné požadavky, které často přenáší i na svoje okolí. Puntičkářství tak může zatěžovat celou rodinu postiženého či jeho blízkého okolí, jejichž život je pak značně znepříjemňován.

Někdo se s takovou vlastností již narodí, u jiného jde o projev duševní choroby, například u obsedantně-kompulzivní nemoci se puntičkářství stává posedlostí, a je nutné ji léčit. Nemocný si však málokdy přizná, že má problém, a návštěvu psychiatra odmítá.

Puntičkář může trpět řadou dalších tělesných chorob i psychiatrických příznaků, které jsou vyvolávány neustálým stresem a vnitřním napětím. Objevovat se tak u něj mohou i deprese, bolesti hlavy, žaludeční vředy a další.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události