Příznaky zánětu mozkových blan

Meningeální příznaky

Meningitis neboli zánět mozkových blan je poměrně závažné onemocnění, jež vyvolávají různé bakterie podle věku. Nejčastěji chorobu způsobuje bakterie Neisseria meningitidis (meningokok), a to v případě starších dětí a mladistvých, u batolat pak zánět mozkových blan vyvolává Haemophilus influenzae, proti čemuž se již v dnešní době očkuje.

Příznaky se rozvíjejí velmi rychle v řádu několika málo hodin, proto je při podezření nutné okamžitě volat sanitku, aby stihli lékaři včas určit diagnózu a zahájit léčbu.

Symptomům může v některých případech předcházet choroba dýchacích cest. Nejprve se objevuje bolest hlavy, zvracení a nevolnost či nesnášenlivost světla, v případě meningokoku také tečkovitá vyrážka. Doprovází je malátnost, ztráta vědomí či změna dýchání, jako například změna rytmu a chvilkové bezdeší.

Později nastupují meningeální příznaky vyvolané podrážděním mozkových obalů, mezi které řadíme ztuhlou šíji (pacient si nemůže opřít bradu o hrudník, tzv. opozice šíje), Kernigův příznak (jakmile se chce ležící pacient zvednout do sedu, pokrčuje nohy v koleni) či Amossova trojnožka (na lůžku si pacient sedne, ruce má opřeny v úrovni zad a kolena pokrčená).

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Každý, kdo přišel do styku s meningokovou infekcí, se musí nechat vyšetřit a podstoupit zajišťovací neboli profylaktickou antibiotickou léčbu.

Více čtěte článek Zánět mozkových blan

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události