Meningitis neboli zánět mozkových blan je poměrně závažné onemocnění, jež vyvolávají různé bakterie podle věku. Nejčastěji chorobu způsobuje bakterie Neisseria meningitidis (meningokok), a to v případě starších dětí a mladistvých, u batolat pak zánět mozkových blan vyvolává Haemophilus influenzae, proti čemuž se již v dnešní době očkuje.
Příznaky se rozvíjejí velmi rychle v řádu několika málo hodin, proto je při podezření nutné okamžitě volat sanitku, aby stihli lékaři včas určit diagnózu a zahájit léčbu.
Symptomům může v některých případech předcházet choroba dýchacích cest. Nejprve se objevuje bolest hlavy, zvracení a nevolnost či nesnášenlivost světla, v případě meningokoku také tečkovitá vyrážka. Doprovází je malátnost, ztráta vědomí či změna dýchání, jako například změna rytmu a chvilkové bezdeší.
Později nastupují meningeální příznaky vyvolané podrážděním mozkových obalů, mezi které řadíme ztuhlou šíji (pacient si nemůže opřít bradu o hrudník, tzv. opozice šíje), Kernigův příznak (jakmile se chce ležící pacient zvednout do sedu, pokrčuje nohy v koleni) či Amossova trojnožka (na lůžku si pacient sedne, ruce má opřeny v úrovni zad a kolena pokrčená).
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Každý, kdo přišel do styku s meningokovou infekcí, se musí nechat vyšetřit a podstoupit zajišťovací neboli profylaktickou antibiotickou léčbu.
Více čtěte článek Zánět mozkových blan