Překrvení plic

Městnání krve v plicích, plicní kongesce

Překrvování plic objeví většinou náš lékař prostřednictvím rentgenu při hledání plicní nebo srdeční choroby. Městnání krve v plicích je však spíše než nemoc příznak další choroby a někdy je doprovázeno také dušností či vykašláváním sekretu s příměsí krve.

Lékaři tento příznak nazývají jako plicní kongesci, ke které dochází tak, že srdce nepumpuje krev do velkého oběhu, takže pak dochází k hromadění krve v malém oběhu neboli plicních cévách. Na rentgenu to poznáme podle toho, že jsou tyto cévy rozšířené a zvýrazněné. Překrvení plic může způsobit také otok plic neboli plicní edém, při němž přechází tekutina z cév do plicní tkáně.

Toto srdeční selhání trápí lidi spíše v pozdějším věku a na vině bývá vysoký krevní tlak, srdeční infarkt, degenerativní vada chlopní a další nemoci. Někdy je však již vrozené, a to v případě vážných srdečních vad.

V některých případech se překrvení plic neprojeví dušností, a pacient ho tak vůbec nezaregistruje. Na vině mohou být také plicní onemocnění jako chronická bronchitida, astma či emfyzém. Jestliže vás dlouhodobě trápí kašel, dušnost nebo vykašláváte krvavý hlen, co nejdříve navštivte doktora, neboť tyto příznaky signalizují pokročilé stadium nějaké choroby.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události