Přejídání se

Žravost, chorobná žravost, hyperfagie

Mezi nejčastější příčiny přejídání patří špatná stravovací kultura a návyky jako nestřídmost v jídle (obžerství patří mezi sedm smrtelných hříchů podle křesťanství).

Přejídání se rozhodně neprospívá našemu tělu, protože může spolu s nedostatkem pohybu způsobit obezitu, která může být velmi nebezpečná. Navíc přejídající se osoby většinou nevyhledávají zdravé potraviny, naopak často konzumují smažené a jinak nezdravé věci, které zapíjejí slazenými nápoji či alkoholem.

Přejídání může však vyvolat také vrozená choroba, při níž tělo požaduje zvýšený příjem potravin. Spojena bývá rovněž s obezitou a může být diagnostikována již v prenatálním stadiu, někdy také během dětství. Tyto vrozené choroby častou souvisejí s mentální retardací, morfologickými anomáliemi či poruchami různých orgánů. Mezi ty nejznámější patří Lawrencův- Moonův- Biedlův syndrom, Prader-Williho syndrom, Frölichův syndrom či Morgagniho – Morellův-Stewartův-Biedlův syndrom, ale vyskytují se poměrně vzácně. Jsou vrozené a doprovázejí je další nemoci, takže tito pacienti bohužel stráví svůj celý život pod lékařským dohledem.

Přejídání se je typické také pro chorobu bulimia nervosa. Jde o specifickou poruchu příjmu potravy a po fázi přejedení se nastává fáze vyvolávání zvracení či aplikace léků způsobující průjem. Obdobně může dojít k záchvatům přejídání i u mentálních anorektiků. Někdy se občas přejídají i lidé, jež za nemocné nepovažujeme.

Bulimie postihuje především mladé dívky mezi 13 a 18 lety, ale stále více se objevuje i u mužů. Narušena je psychika jedince, a proto probíhá léčba formou psychoterapie. Je to však velmi obtížné, a to především proto, že postižení jedinci se ke své nemoci nepřiznávají, naopak ji velmi důmyslně tají. V případě, že máte podezření, že někdo ve vašem blízkém okolí trpí bulimií či anorexií, je nutné okamžitě vyhledat doktora a psychologa.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události