Povislý koutek úst

Povadlý koutek úst

Působením mimických svalů můžeme vyjadřovat emoce v naší tváři. Mimické svaly zásobují vlákna sedmého hlavového nervu, které k nim přinášejí signály z centrální nervové soustavy. Jsou-li tyto vlákna porušena, stejně jako vznik mozkových povelů, má postižený jedinec problém s grimasou a dělá mu obtíže například zapískat, usmát se nebo se mračit. V některých případech zase neumí pacient udržet normální napětí v obličeji, což se projeví například povadlým koutkem.

Samotný povadlý koutek (mohou z něj vytékat i sliny) signalizuje poruchu v centrální nervové soustavě. Objevil-li se náhle spolu s ochablostí poloviny těla, bezvědomím, zvracením, pokálením či pomočením nebo se zmateností, okamžitě voláme záchranku, neboť může jít o mozkovou mrtvici či vážný úraz hlavy.

V případě, že tyto příznaky nastupují postupně v horizontu dní či týdnů, je nutné absolvovat neurologické vyšetření, které může odhalit poruchu v mozku.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události