Potíže s chůzí do schodů

Za problémy s chůzí do schodů může více systémů našeho organismu, a to od dýchacího přes kardiovaskulární (srdce, cévy) až po opěrnou soustavu (klouby, svaly).

Nejčastěji vyvolává chůze do schodů dýchací obtíže, kvůli nimž musí postižený jedinec po jednom patru či jen po pár schodech zastavit a vydýchat se. Pokud se nejedná o nedostatečnou kondici či předcházející běh do schodů, může být postižen dýchací systém i kardiovaskulární systém. Je-li postižený člověk kuřákem, má navíc zhoršenou kvalitu dýchání. Na vině jsou u těchto obtíží nemoci dýchacího systému, ale i plicní choroby jako chronická plicní obstrukční choroba (CHOPN), při níž nedochází k plnohodnotnému vydýchání. Chůze do schodů může způsobit problém také astmatikům, ačkoliv na vyvolání záchvatu se podílí více faktorů.

Jestliže postižený jedinec vyjde jen pár schodů a sípavě se zadýchá, trpí nejspíše srdečním onemocněním, jako oběhová porucha či vada srdečních chlopní (vrozené defekty chlopní, chlopní nedostatečnost). Při srdečních obtížích není dokrvováno srdce, ale i okrajové části těla. Právě tyto nedokrvené oblasti vyvolávají bolest.

Pociťujete-li bolest při chůzi, a to nejen do schodů, na vině bude cévní systém, především ischemická choroba dolních končetin (ICHDK). Při ischemii není určitá část našeho těla dokrvována, a hrozí tak poškození, infarkt nebo odúmrť (nekróza). Při postižení opěrného systému může bolestivou chůzi způsobovat artróza kolenního či kyčelního kloubu.

Jak dál postupovat

Jestliže vám chůze do schodů způsobuje takové obtíže, které vás omezují v běžném životě, je nutné obrátit se na doktora, který by vás měl kompletně vyšetřit, poslechnout vám srdce a plíce, poslat na rentgen plic i srdce a případně doporučit další specializovaná vyšetření krevního oběhu a srdce. Pokud je na vině srdce, je nutné okamžitě zahájit léčbu nebo se rozhodnout pro chirurgické řešení.

Závěrem lze poznamenat, že problémy s chůzí do schodů může vyvolávat celá řada příčin. Mezi ty méně závažné patří nevyléčená chřipka a další respirační choroby (způsobující dýchací obtíže a vyšší tlak i tep), nedostatečná kondice či kouření. Jiné příčiny může odhalit jen doktor, a proto jej co nejdříve navštivte.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

3
1Zuzka Černá19. 1. 2020 19:53:29
NEKOUŘÍM A HODNĚ SE ZADÝCHÁVÁM KDYŽ JDU DO SCHODŮ NEBO I DO KOPCE MUSÍM DĚLAT PŘESTÁVKY.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události