Poruchy vyprazdňování stolice

Stolice je vždy velmi individuální záležitostí, a proto nelze jednoznačně určit, jako konzistenci a další faktory by měla stolice mít. Nejčastější porucha vyprazdňování je průjem a zácpa.

Zácpa

Jde o obtížné vyprazdňování tuhé stolice, které je v některých případech úplně znemožněno a pomoci musí lékař. Zácpa může být samostatným projevem, ale také doprovázet řadu střevních onemocnění, jako je nádor střeva, Crohnova choroba, srůsty v břiše, hemoroidy, ulcerózní kolitida či malabsorpční syndrom. Na vině mohou být i nemoci dalších orgánů (snížená funkce štítné žlázy, gynekologické choroby, metabolické vlivy či neurologické a psychiatrické choroby jako deprese, roztroušená skleróza, psychóza či parkinsonismus.

Zácpu mohou vyvolávat i některé látky, například antidepresiva, opiáty jako morfin a kadein, léky na infarkt, antacida (uhličitan vápenatý), léky na srdeční selhání (diuretika) či léky potlačující parasympatikus.

V lehčích případech má zácpu na svědomí nedostatek vlákniny a nedodržování pitného režimu. Je-li to i váš případ, doporučujeme vám pít minimálně 2 litry denně (jestliže pijete až tehdy, když pociťujete žízeň, znamená to, že má vaše tělo nedostatek tekutin) a zařadit do vašeho jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu (jablka i se slupkami). Vláknina je důležitá pro pohyb stolice tlustým střevem, ne nadarmo se zácpa skoro vůbec nevyskytuje v rozvojových zemích, kde lidé konzumují hlavně přírodní produkty, jejichž zbytky nejsou stravitelné.

Akutní zácpou pak trpí lidé především při cestování, na vině je změna prostředí, nebo po operaci, při níž došlo k utlumení střevní peristaltiky. Trvá-li tento stav po operaci více než 5 dní, je nutné se obrátit na lékaře, neboť může vyvolat náhlou příhodu břišní. Ta je způsobena neprůchodností střev a řešením je chirurgický zákrok.

V případě chronické zácpy se může jednat o tzv. habituální neboli návykovou zácpu, u níž je na vině nedostatek pohybu, nedodržování pitného režimu či potlačování stolice kvůli spěchu, studu či špatným hygienickým podmínkám. Tento typ zácpy může signalizovat i nechutenství, pocit plného břicha či bolest hlavy. Chronická zácpa může být způsobena i nervovou zátěží či pravidelným užíváním projímadel. Řešením může být pro některé pacienty dostatek času a správné místo, kde si člověk může dojít v klidu a bez stresu na záchod.

Pomoci mohou i určité nácviky: Krátce po probuzení vypijte sklenici salinické minerálky či vlažné vody, dodržujte pravidelné ranní úkony a nasnídejte se. Po 20 minutách či půl hodině běžte na záchod, i když nemáte nutkání na vyprazdňování. Budete-li to provádět každý den, nacvičíte to a úspěch přijde sám. Stolici také nikdy nepotlačujte a raději vyhledejte toaletu.

Hlavně staré lidi, kteří dlouhodobě leží v nemocnici, trápí kvůli nedostatku pohybu zácpa. Stolice může být dokonce kamenná a ucpat střevo, takže pak se přeměňuje na tekutinu, aby mohlo překážku ve střevě obejít. Vypadá to jako infekční průjem a stolici musí odstranit lékař.

Průjem

Poznáte ho podle častého nutkání na stolici a řídkého až tekutého charakteru. Někteří lidé trpí na průjem často, a přitom se nemusí jednat o nemoc, řidší a častá stolice je u nich přirozená. Ve většině případů je však na vině infekce.

Střevní chřipka neboli gastroenteritida nás může postihnout na zahraničních cestách (tzv. cestovatelský průjem), infekci rovněž vyvolají i potraviny s bakteriálním toxinem a nás pak postihne velmi prudké a náhle obtíže. Jakkoliv jsou nepříjemné, není třeba panikařit. Zpozornět bychom měli ve chvíli, kdy se ve stolici objeví krev či hlen, které signalizují salmonelózu a další infekce, ale také Crohnovu chorobu, ulcerózní kolitidu či nádor. Záněty v tlustém střevě (například zmiňovaná ulcerózní kolitida) jsou doprovázeny silným nutkáním na toaletu, pocitem nedostatečného vyprázdnění (malé množství stolice s příměsi hlenu), kdy nepřichází úleva. Při těchto problémech je vždy nutné obrátit se na doktora.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události