Vznik řeči je složitou syntézou mnoha různých mechanismů a procesů. Na vině tedy může být celá řada příčin, od postižení Broccova centra řeči v mozku přes nervové dráhy a nervy komunikující s hlasivkami, mimickými, žvýkacími a jazykovými svaly až po porušené funkce svalů, jejichž podíl na tvorbě řeči je nezbytný.
Řešením řečových poruch u dětí bývají pravidelné návštěvy logopedie, někdy pomůže i malý chirurgický zákrok, jako například nastřižení jazykové uzdičky.
Jestliže se porucha řeči objeví náhle, a to u dospělých pacientů, signalizuje to mozkovou mrtvici či úraz hlavy, zatímco při pomalém nástupu řečových obtíží jsou na vině patrně neakutní choroby či útlak řečového centra nádorem. Při rychlém nástupu obtíží okamžitě voláme záchranku, při postupném se zhoršování se co nejdříve obrátíme na neurologa. Mezi řečové poruchy řadí lékaři také chrapot, který se často vyskytuje s infekcí dýchacích cest. Trvá-li více než dva týdny, doporučujeme navštívit ORL.
V případě, že pacient trpí dlouhodobými potížemi, lze uvažovat i o únavě hlasivek, vzniku zpěváckých uzlíků, zhoubné i benigní nádory hlasivek či obrnu nervus laryngeus reccurens. Riziko vzniku nádorů prudce stoupá u kuřáků a alkoholiků starších 45 let. Při infekční mononukleóze se pak spolu se zvětšenými a bolestivými uzlinami, horečkou, bolestí v krku a povleklými mandlemi objeví také huhňání.
Existuje však mnoho dalších příčin, které mohou řečové obtíže vyvolat. Jestliže se nevyskytují současně s dalšími příznaky akutního onemocnění (voláme záchrannou službu), doporučujeme konzultaci s praktickým lékařem.