Poruchy polykání

Váznutí sousta, dysfagie

Při poruše polykání neboli dysfagii má postižený jedinec obvykle pocit, jako by mu vázlo sousto v krku, někdy může polykání dokonce způsobovat bolest (viz článek Bolestivé polykání). Na vině bývá onemocnění hltanu (tzv. horní dysfagie) či jícnu (tzv. dolní dysfagie).

Je-li pacient postižen horní dysfagií, může se mu stát, že se mu jídlu bude vracet ven například nosem, často hrozí také vdechnutí, jež je velmi nebezpečné. Pociťujete-li potíže s polykáním či váznutí sousta, obraťte se na svého doktora. Pouze on může vyloučit těžká onemocnění jako ucpání trávicí trubice nádorem, neurologická a další poruchy (amyotrofická laterální skleróza, parkinsonský syndrom apod.) či útlak zvětšenou štítnou žlázou.

U dolní dysfagie má pacient pocit, jako by měl v krku suchý rohlík, vázne totiž polykání tuhých suchých soust. Později se však mohou objevit problémy i s potravou kašovitého charakteru či s tekutiny, což je dáno například postupujícím zánětem (reflexní zánět jícnu) či stále se zvětšujícím nádorem. Je nezbytné vyhledat doktora. Výjimečně se stává také to, že vázne polykání tekutin. Na vině jsou porušené jícnové svaly a nervy, jde o tzv. difúzní spasmus jícnu.

Pacient může mít problémy s polykáním dlouhodobě, ale u někoho se vyskytují jen nárazově, někdy v podobě záchvatů při ucpání trávicí trubice. V tom případě hrozí i udušení a je nutné obrátit se na lékaře. Jestliže trvá dysfagie krátkou dobu, ale rychle se zhoršuje a nepředcházel jí návrat potravy do úst či nosu, jde pravděpodobně o velmi vážnou nemoc, proto se obraťte na lékaře co nejdříve. Další možná řešení v případě poruchy polykání nabízí článek Bolestivé polykání.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události