Poruchy hybnosti páteře

Neohybná páteř

Páteř je struktura, jež nás udržuje ve vzpřímené poloze, která je sama o sobě velmi náročná, a pokud nemá člověk páteřní svalstvo dostatečně vyvinuté a posílené, nemusí tuto polohu udržet přirozeně bez přetěžování jistých svalových skupin a kloubů. Toto přetěžování mívá ve vyšším věku za následek vznik artrózy obratlů projevující se bolestí a sníženou hybností páteře. Porucha hybnosti páteře však nemusí postihovat jen starší lidi.

Problémy však působí nejen artróza páteře, ale i samotné nevyvinutí spinálního systému svalů. Řadí se mezi ně např. velice bolestivé omezení svalů v páteři. I u mladých jedinců se pak může vyskytnout také jiná porucha páteře, tzv. Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida. Jedná se o zánětlivé onemocnění, při němž dochází k postupné fúzi obratlů, tedy ke srůstání páteře do jednoho celku.

Bechtěrevova choroba se v počátečních stadiích svého vývoje vyznačuje bolestmi v oblasti kříže a stoupá nahoru. Nejsilnější bolesti postižení pociťují ráno a večer. Toto onemocnění postihuje přibližně 0,5 % populace a léčí se rehabilitací.

Dostaví-li se akutní bolesti páteře a její snížená hybnost, je třeba co nejdříve navštívit ortopeda, který stanoví diagnózu a vhodnou léčbu. V žádném případě není vhodné se pokoušet náhlou bolest překonat svépomocí nebo masážemi, mohlo by dojít k vážnějšímu poškození.

Pokud však bolest trvá dlouhodobě, nemírní se a v ranních hodinách postižený pociťuje ztuhlost páteře, problémy s předkláněním, není schopen dotknout se rukama země a zvednout těžší předmět, je načase začít posilovat páteřní svalstvo. Nejlépe zabírá kombinace pravidelného cvičení, rehabilitace a masáže

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události