Páteř je struktura, jež nás udržuje ve vzpřímené poloze, která je sama o sobě velmi náročná, a pokud nemá člověk páteřní svalstvo dostatečně vyvinuté a posílené, nemusí tuto polohu udržet přirozeně bez přetěžování jistých svalových skupin a kloubů. Toto přetěžování mívá ve vyšším věku za následek vznik artrózy obratlů projevující se bolestí a sníženou hybností páteře. Porucha hybnosti páteře však nemusí postihovat jen starší lidi.
Problémy však působí nejen artróza páteře, ale i samotné nevyvinutí spinálního systému svalů. Řadí se mezi ně např. velice bolestivé omezení svalů v páteři. I u mladých jedinců se pak může vyskytnout také jiná porucha páteře, tzv. Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida. Jedná se o zánětlivé onemocnění, při němž dochází k postupné fúzi obratlů, tedy ke srůstání páteře do jednoho celku.
Bechtěrevova choroba se v počátečních stadiích svého vývoje vyznačuje bolestmi v oblasti kříže a stoupá nahoru. Nejsilnější bolesti postižení pociťují ráno a večer. Toto onemocnění postihuje přibližně 0,5 % populace a léčí se rehabilitací.
Dostaví-li se akutní bolesti páteře a její snížená hybnost, je třeba co nejdříve navštívit ortopeda, který stanoví diagnózu a vhodnou léčbu. V žádném případě není vhodné se pokoušet náhlou bolest překonat svépomocí nebo masážemi, mohlo by dojít k vážnějšímu poškození.
Pokud však bolest trvá dlouhodobě, nemírní se a v ranních hodinách postižený pociťuje ztuhlost páteře, problémy s předkláněním, není schopen dotknout se rukama země a zvednout těžší předmět, je načase začít posilovat páteřní svalstvo. Nejlépe zabírá kombinace pravidelného cvičení, rehabilitace a masáže