Poruchy hybnosti kloubů

Omezení hybnosti v kloubu, poruchy funkce kloubů

Hybnost kloubů se v průběhu života mění, s postupujícím věkem se zhoršuje. Nejčastěji se tak děje v souvislosti s artrózou, nezánětlivým onemocněním, v jehož průběhu se postupně ničí kloubní chrupavka, tedy povrch kosti v místě kloubního spojení. Ačkoli její příčina není známá, zcela jistě se na ní podílí přetěžování nosných kloubů (kyčlí, kolen, ramen) při příliš častém a intenzivním sportování (zejména u vrcholových sportovců) a nadváha. Vzniká také často po úrazech a u osob s vývojovými vadami končetin, např. s varózním postavením kloubu (lidově nohy do O) či s valgózním postavením kloubu (nohy do X). Nejčastěji toto onemocnění zasahuje kyčelní kloub (koxatróza), kolena (gonartróza) a páteř (spondyloartróza) a klouby nebolí pouze při pohybu, vliv na ně mají často i změny počasí. Na rozdíl od zdravého kloubu, kde chrupavka spolu s kloubní tekutinou umožňují plynulý pohyb bez bolesti, v kloubu s artrózou postižený při pohybu pociťuje váznutí v kloubu a bolest. Postupem času také dochází k omezení pohybu daného kloubu, které např. u kyčle může skončit až úplným zatuhnutím. Proto je třeba potíže nezanedbávat a včas vyhledat odbornou pomoc, tedy ortopeda.

Lékař nemocnému při podezření na artrózu vyhotoví rentgenový snímek domněle zasažených kloubů a navrhne další postup. Ačkoli na artrózu neexistují speciální léky, jako preventivní opatření lze doporučit užívání želatinových přípravků, jejichž účinek však není zázračný. Lepší hodnocení má u postižených injekční aplikace kyseliny hyaluronové přímo do postiženého místa, takto se však postupuje jen u pacientů se silnou artrózou.

Pokud je artróza diagnostikována v raném stadiu, pacientům se doporučuje rehabilitace, přiměřená fyzická aktivita, ale pouze taková, která klouby nezatěžuje (např. plavání, jízda na kole). Postižení by se měli vyvarovat aerobiku, běhu či chůzi do schodů. Artróza v pokročilém stadiu (artróza 3. nebo 4. stupně) se řeší operativně, tedy totální výměnou kloubu. Nejčastěji se vyměňují kyčelní klouby (totální nebo subtotální kyčelní endoprotéza) a kolena (totální nebo subtotální endoprotéza kolenního kloubu).

Nejlépe se dá artróze předcházet šetrným zacházením s klouby, přiměřenou fyzickou aktivitou a udržováním zdravé váhy v průběhu celého života.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události