Popraskané rty

Rozpraskané rty obvykle nejsou projevem vážné nemoci, avšak měla by jim být věnována pozornost, protože mohou být ukazatelem některých poruch organismu. Jejich příčinou může být spolu se suchou kůží například nedostatečné zavodnění (dehydratace). Zejména u starých lidí toto může být nebezpečné a proto je třeba dbát na dostatečný příjem tekutin. Dále se na rozpraskaných rtech může podílet nedostatek vitamínů a živin. Například vitaminy skupiny B ovlivňují kvalitu rtů i koutků, jejich nedostatek pak vede k rozpraskaným rtům i vzniku bolestivých koutků. Některé léky mají nepříznivý vliv na kvalitu rtů, například sloučenina isotretinoin (obsažen v Roaccutane), která se používá proti akné. V poslední řadě se poraněné rty vyskytují u všech, kteří mají zlozvyk kousání se do nich. Nejlepší prevencí je pravidelné používání balzámu na rty či jeleního loje.

Jestliže vás trápí bolest v oblasti koutků rtů, chybí vám zřejmě dostatek železa a vitaminu B. Dodat je můžete svému tělu prostřednictvím potravinových doplňků a dalších přípravků, stejně jako ze stravy. Atopický ekzém postihuje rty většinou jen v případě malých dětí a projevuje se suchými a popraskanými rty, prasklinkami v koutcích či vyrážkou okolo rtů. Obraťte se na svého kožního lékaře.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události