Pomerančová kůže

Celulitida, hrbolatá kůže, dolíčkovitá kůže

Celulitida trápí valnou většinu (až 80 %) dospělých žen a na vině je nerovnoměrné hromadění tuku. Objevuje se hlavně na hýždích, bocích a stehnech a poznáme ji podle toho, že tuková tkáň se nerovnoměrně vyklenuje na povrchu kůže v drobné hrbolky. U některých žen je celulitida téměř neviditelná a odhalí ji jen tzv. štípací test, při němž stlačíme kůži na stehně mezi dvěma prsty, zatímco u jiných je velmi masivní, a způsobuje dokonce bolest.

U mužů se celulitida prakticky neobjevuje a je to výlučně ženská záležitost, což je dáno jiným rozložením tukových zásob, které řídí ženské hormony.

Léčba

Jestliže na sobě zpozorujete velmi lehkou celulitidu, signalizuje to, že v budoucnu bude zřejmě ještě více viditelná. Její odstranění je velmi náročné a přirovnáme-li jí k nemoci, je nevyléčitelná. Pomoci nám však alespoň částečně mohou chirurgické zákroky jako liposukce. Pokud se spolu s masivní celulitidou objevuje i bolest, je na vině zřejmě špatný lymfatický odtok. Obraťte se na svého lékaře a konzultujte s ním svůj stav.

Nejčastěji dochází ke vzniku celulitidy během těhotenství, ale trápí také ženy s nadváhou či ženy se špatnou životosprávou. Nezřídka jsou jí bohužel postiženy ale i mladé a štíhlé dívky. Bohužel neexistuje žádný stoprocentní recept, jak se celulitidy zbavit, ale pomůže pravidelný pohyb, vyvážený jídelníček a málo tuků i cukrů.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události