Sekundární ochlupení, které se na našem těle začíná objevovat v průběhu pohlavního dospívání, je regulováno pohlavními hormony (u žen estrogeny a progesteronem, u mužů androgeny a testosteronem). Ochlupení se začíná objevovat spolu s příchodem puberty, avšak růst vousů a hrudního ochlupení pokračuje u mužů až do dospělosti.
Za snížený růst ochlupení může nedostatek pohlavních hormonů, což může souviset i s malým vývojem pohlavních žláz a znaků. Tyto hormonální nevyváženosti může vyvolat porucha chemické syntézy nebo mohou být dány dědičností. Turnerovův syndrom u žen, stejně jako Klinefertův syndrom u mužů se projevuje právě sníženým ochlupením i sekundárními pohlavními znaky. Na vině je v tomto případě genetika, a ačkoliv příčinu odstranit nelze, příznaky zmírníme hormonální léčbou.
Jestliže je porušena syntéza pohlavních hormonů, je dodání hormonů velmi efektivní, a proto se při výše uvedených příznacích co nejdříve obraťte na svého lékaře. Hormonální nerovnováha může navíc totiž zapříčiňovat změny ve vnitřním fungování organismu.