Za vyvolání těchto pocitů na zvracení může ve většině případů buď trávicí soustava, nebo mozek. Děti mohou být postiženy nevolností při cestování, neboť nastává nepoměr mezi zrakovým vjemem a signály z ústrojí pro kontrolu pohybu a rovnováhy v lebce. Tyto obtíže mohou snadno vyřešit volně prodejné léky, v některých případech postačí dokonce žvýkačka či konverzace na odvedení pozornosti.
Za pocit nevolnosti může většinou podráždění žaludeční nebo střevní stěny, ke kterému dochází při konzumaci nevhodných potravin či dráždivých tekutin, jako je alkohol a káva. Někdy mohou pocity na zvracení vyvolat choroby trávicí trubice (infekce, otrava či částečná neprůchodnost střev).
Extrémní smyslové vjemy jako pachy či odpudivé scenérie mohou pocity na zvracení a nevolnost také zapříčinit a labilním osobám dokonce stačí jen pomyšlení na ně. Pocit na zvracení se může vyskytnout spolu se závratí, více informací viz článek Závrať, a otravou alkoholem, drogami či rostlinami. Vyvolat nevolnost může i vysoký nitrolební tlak či úraz hlavy, v tom případě by však měl být zraněný vždy vyšetřen.
Pocity nevolnosti mohou doprovázet spolu s dalšími vegetativními projevy také trému. Jestliže se nevyskytuje spolu s pocitem na zvracení i zmatenost či porucha vědomí, a zvláště v případě, kdy nedojde ke skutečnému zvracení, není nutné přivolávat lékařskou pomoc. Ulevit nám pomůže klidné a hluboké dýchání.