Pocit mravenčení

Parestezie, pocit brnění, poruchy čití

Pocitem mravenčení rozumíme brnění části těla, aniž by byly zvnějšku (dotykem apod.) podrážděny nervy nacházející se v příslušné oblasti. Může ho způsobit např. útlak nervu (např. syndrom karpálního tunelu) nebo tzv. brňavka, tedy podráždění nervu v lokti tím, že se do něj postižený uhodil. K mravenčení však dochází i u epileptiků, po otravách různými chemikáliemi, u postižených s lymfatickým otokem, někdy doprovází i neuropatii u diabetiků. Nejčastěji se s ním ovšem setkáme po dlouhém sezení s „nohou přes nohu“, protože se při něm končetina nedokrvuje. Stačí však pár minut a krev se zpět do nohou vrátí, není proto třeba se znepokojovat.

Naopak v jiných případech, než je posledně jmenovaný, je lepší stav konzultovat s lékařem, neboť může mít i vážnější příčiny. Např. tzv. kořenový syndrom, který způsobuje vyhřezlá ploténka nebo zničené obratle tlačící na míšní kořeny.

Další nemocí, jejímž doprovodným příznakem bývá mravenčení, je fibromyalgie, onemocnění, jímž trpí nejčastěji ženy ve středním a vyšším věku. Postižené si stěžují na únavu, ztuhlost a bolestivost svalů, doprovázené často také poruchami spánku a paměti, závratěmi apod. Pokud jde o léčbu mravenčení, většinou spočívá v pravidelném cvičení, užívání léků (analgetik, protizánětlivých revmatik, antidepresiv, léků k léčbě epilepsie či poruch srdečního rytmu apod.), v některých případech je nutné přistoupit k operaci.

Při snaze o tlumení mravenčení u nemocných s diabetickou neuropatií je nutné udržovat si správnou hladinu cukru v krvi, pravidelně doplňovat vitaminy, někdy se předepisuje i kyselina thioktová. V případě mravenčení způsobeného otravou alkoholem je základním předpokladem úspěšné léčby dodržování abstinence. Léčba fibromyalgie zahrnuje pravidelnou psychoterapii, užívání psychiatrických léků a vhodnou pohybovou aktivitu.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1andrej.milosevic@seznam.cz3. 2. 2024 17:44:13
Zdravím ,několikrát denně mi proběhne celým tělem jemné brnění a za 1sec zase zmizí Je mi 85let.Nekouřím a nepiju alkohol.Děkuji za radu.Pohybu mám dost.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události