Pocit kyselosti

Pálení žáhy

Jestliže pociťujete kyselost od oblasti za hrudní kosti až do krku, trápí vás pálení žáhy neboli pyróza. Ta je způsobena vracením se kyselých žaludečních šťáv do jícnu, na což není sliznice jícnu připravena, čím dojde k jejímu podráždění. Pacient pak pociťuje bolest či nepříjemné pálení.

Na vině bývá nadměrná tvorba žaludečních žláz, ale pokud se pálení žáhy vyskytne jen občas či během těhotenství, není se čeho bát. Opakuje-li se výskyt častěji, může být porušen uzávěr dolního

jícnového svěrače, takže žaludeční obsah je pak stále propouštěn do jícnu. To může být nebezpečné, neboť hrozí zánět jícnu či vřed na jícnové sliznici.

Léčba

Jestliže vás žáha pálí již více než tři dny, doporučujeme vám navštívit praktického doktora, který vám může doporučit antacidy. Tyto léky snižují kyselost žaludeční šťáv. Může vás rovněž poslat i na další endoskopická vyšetření, jež přesně odhalí příčinu vašich obtíží.

Pálení žáhy může vyvolat také konzumace konkrétních nápojů a potravin (tučné, mastné a kořeněné jídlo, alkohol, káva apod.). V tom případě je nutné se těchto problematických látek vyvarovat.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události