Pocení je běžným fyziologickým jevem, jehož prostřednictvím vylučuje naše tělo odpadní látky jako soli, močovinu, různé kyseliny a další. Kromě okraje rtů, nehtového lůžka a vnitřní plochy pokožky se nacházejí potní žlázy na každém kousku našeho těla. Nejvíc jich pak najdeme na dlani, čele a chodidlech.
Přípravky proti potu
S největším pachem bývá spojen pot z podpaždí, neboť se zde rovněž nacházejí i žlázy aromatické, které se vyskytují blízko ochlupení. Zamezit zápachu nám pomohou deodoranty, jež ve většině případů stačí použít pouze ráno, zatímco antiperspiranty přímo zamezují vzniku potu, respektive ucpávají potní žlázy. U někoho však mohou vyvolávat podráždění, stejně jako speciální krémy, které lze zakoupit v lékárně. V současné době se rovněž začíná injekcemi aplikovat botulotoxin, ale protože je účinek omezený, je nutné aplikaci vždy po 8 měsících až po roce opakovat. Řešením může být i
chirurgický zákrok, při němž jsou odstraněny potní žlázy, ale stejně jako botulotoxin je i tento způsob finančně náročný.
Pocení může v některých případech signalizovat tuberkulózu, nádorová onemocnění (pot se vyskytuje hlavně v noci), srdeční infarkt, záněty srdce, žlučníkový záchvat, nemoci štítné žlázy, zápal plic, horečnatá onemocnění či hormonální změny jako menstruační cyklus, menopauza či puberta. Na vzniku potu se také podílí nezdravý životní styl, alkohol, obezita, kořeněná jídla, stres, kofein, nikotin a další látky.
Pocení se vyskytuje také při angíně či chřipce, když horečka díky podaným lékům jako brufen a paralen či zábalům a koupelím rychle ustupuje. Vypotit se pod peřinou při vysokých horečkách je pak velmi zdravé a lze ho jen doporučit, na rozdíl od zvýšených teplot, se kterými si tělo poradí samo i bez léků.
Jestliže jste se v poslední době začali potit o mnoho více než dříve, a to především v noci, či pokud je pocení doprovázeno dalšími příznaky, je vhodné navštívit praktického lékaře.