Plynatostí rozumíme nadýmání doprovázené odchodem plynů. Jedná se o stav nepříjemný, který je však možné tlumit vhodnými léky. Jeho opakem je zástava odchodu plynů, kterou není dobré zanedbat, neboť může signalizovat vážnější onemocnění. Příznakem nemoci však může být i plynatost, nejčastěji doprovází onemocnění spojené s průjmy a bolestmi břicha. Mezi taková onemocnění patří např. porucha v tenkém či tlustém střevě, ale také porucha žlučníku.
Úkolem tenkého střeva je štěpit přijatou potravu na jednodušší látky, jež pak jednodušeji projdou stěnou střeva, děje se tak za pomoci enzymů. Pakliže však některý z enzymů není přítomen, nerozložená strava putuje do tlustého střeva a teprve tam je rozkládána. Bakterie tlustého střeva ale nedokážou štěpit potravu tak jako enzymy v tenkém střevě, a proto při rozkladu dochází i ke vzniku různých plynů (metanu, oxidu uhličitého, vodíku, sirovodíku), které následně unikají z těla.
Takový jev často doprovází např. deficit laktázy neboli nesnášenlivost mléka vznikající v důsledku nedostatečné aktivity enzymů, sprue a dalších poruch vstřebatelnosti potravy. Nejčastěji ovšem vzniká následkem konzumace těžko stravitelných potravin, tedy luštěnin (fazolí, hrachu, čočky apod.), zelí a některého ovoce (peckovin, hrušek). Problémy s jejich trávením vznikají proto, že lidské tělo nedisponuje enzymy k jejich rozkladu, a proto jsou rozkládány opět až v tlustém střevě. V některých případech také plyny vznikají tak, že postižený spolyká vzduch (dusík, kyslík), typicky při pití minerálek či různých nápojů sycených oxidem uhličitým. Část plynu se ve střevech vstřebá a další část uniká z těla v podobě větrů.
Mezi další příčiny plynatosti patří ovšem i divertikly tlustého střeva (výchlipky, kde se zadržuje potrava), kameny a záněty ve žlučníku, onemocnění jater a méně často i nemoci slinivky břišní a dráždivý tračník, tedy zvýšený tonus střev, který se projevuje pocity nadýmání, při němž však plyny z těla většinou neodcházejí. Ačkoli se nejedná o závažný problém, je poměrně těžko léčitelný. Řeší se podáváním léků upravujících činnost střev a zároveň léků psychiatrických, někdy je léčba doplněna psychoterapií.
Léčba
Pokud je plynatost způsobena konzumací špatně stravitelných potravin, řeší se užitím léku s účinnou látkou simetikon (např. Espumisan), pakliže za ním stojí enzymatické poruchy, je nutné dodržovat jistá dietní opatření, která spočívají zejména ve vyloučení potraviny, která potíže způsobuje, z jídelníčku. Deficit laktázy se léčí léky s obsahem látky Lactobacillus acidophilus. Pomáhají také různé aromatické vody s obsahem rostlinných silic (z heřmánku, anýzu, fenyklu apod.) nebo čaje. Dobré je také zařadit pravidelnou fyzickou aktivitu. Pokud potíže trvají delší dobu, je vhodné je konzultovat s lékařem.