Ploché nohy

Pes planus

Plochá noha představuje nejčastější ortopedickou vadu vyskytující se v naší populaci. Jde o snížení nožní klenby, která pak ovlivňuje chůzi i držení těla jedince, ale také adaptační funkci nohy, tedy schopnost tlumit nárazy. První stupeň plochých nohou je bezbolestný, při chůzi nic nepociťujeme a vadu lze ještě korigovat, zatímco ve druhém stupni se již objevují otoky a únavnost nohou. Třetí stadium je charakterizováno bolestí a ztuhlostí okolních svalů.

Za ploché nohy mohou genetické faktory, ale také nadváha, hormonální změny při klimakteriu či avitaminóza, kdy našemu tělu chybí především vitamin D, který má na starosti ukládání vápníku do kostí. Ploché nohy může způsobit ale také nevhodná obuv či dlouhodobé přetěžování u některých profesí.

Léčba

Ke snížení projevů a zmírnění bolesti nám pomůže nošení ortopedických vložek a vhodná obuv, snížení váhy či střídání teplé a studené vody ve sprše. Pozitivní výsledky má také chůze v přírodě na boso, plavání nebo cviky (chůze po zevní straně chodidel).

Prevenci bychom se měli věnovat především u dětí, s čímž souvisejí i vhodné cviky či nošení správné obuvi. Trpí-li dospělí jedinec plochými nohami v pokročilém stadiu, lze doporučit i chirurgický zákrok.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události