Plochá noha představuje nejčastější ortopedickou vadu vyskytující se v naší populaci. Jde o snížení nožní klenby, která pak ovlivňuje chůzi i držení těla jedince, ale také adaptační funkci nohy, tedy schopnost tlumit nárazy. První stupeň plochých nohou je bezbolestný, při chůzi nic nepociťujeme a vadu lze ještě korigovat, zatímco ve druhém stupni se již objevují otoky a únavnost nohou. Třetí stadium je charakterizováno bolestí a ztuhlostí okolních svalů.
Za ploché nohy mohou genetické faktory, ale také nadváha, hormonální změny při klimakteriu či avitaminóza, kdy našemu tělu chybí především vitamin D, který má na starosti ukládání vápníku do kostí. Ploché nohy může způsobit ale také nevhodná obuv či dlouhodobé přetěžování u některých profesí.
Léčba
Ke snížení projevů a zmírnění bolesti nám pomůže nošení ortopedických vložek a vhodná obuv, snížení váhy či střídání teplé a studené vody ve sprše. Pozitivní výsledky má také chůze v přírodě na boso, plavání nebo cviky (chůze po zevní straně chodidel).
Prevenci bychom se měli věnovat především u dětí, s čímž souvisejí i vhodné cviky či nošení správné obuvi. Trpí-li dospělí jedinec plochými nohami v pokročilém stadiu, lze doporučit i chirurgický zákrok.