Plný nos

rýma

Pokud pociťujeme plný nos, jde většinou o ucpání nosu hlenovitým sekretem a o otok sliznice. Způsobuje ho infekční rýma při nachlazení, chřipce a onemocnění horních cest dýchacích, na vině může být i vodovatý sekret u alergické rýmy, přičemž někdy dochází i k jejich kombinaci.

Výjimečně mohou za plný nos také převážně benigní polypy či zbytnění sliznice. Plný nos může postiženého jedince probudit ze spánku v suchých a přetopených, či naopak velmi chladných místnostech, a proto je důležité udržovat v ložnici optimální teplotu i vlhkost. Plný nos se pak sám v průběhu několika hodin uvolní.

Rýmu lze léčit pomocí nosních sprejů (Olynth) či kapek, avšak je třeba vždy dodržet doporučené dávkování. Při dlouhodobém užívání (většinou se doporučuje používat kapky a spreje maximálně týden v kuse) totiž hrozí vznik závislosti. Navíc mohou tyto přípravky zničit sliznici nosu, a proto se jejich používání snažte při dlouhotrvající rýmě eliminovat. Místo toho dýchejte ústy nebo se poraďte se svým praktickým lékařem, jak dále postupovat.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události