Plešatost

Alopecie

Ztráta vlasů neboli alopecie je způsobena konečnou fází růstu u většiny vlasů, po níž následuje vypadnutí. V průměru to bývá tak 100 vlasů za den, za vyšší množství může například porod. V některých případech je na vině také otrava thaliem, ionizujícím zářením a cytostatickou léčbou, ale po detoxikaci vlasy většinou znovu narostou.

Kromě celkové plešatosti může nastat i jen částečná ztráta vlasů na určitém místě. To má pak kulatý tvar a objevuje se například při systémovém lupus erytematodes, ačkoliv ne vždy lze příčinu odhalit. Na částečnou ztrátu vlasů zabírají kortikoidy, cignolinum či sulfony (Dapson).

Celkovou plešatost mají na vině především hormony androgeny, v tom případě lze nasadit estrogeny, antiandrogeny či minoxidil. Pokud je vypadávání nebo spíše celková prořídlost vlasů způsobena porodem, mělo by se to do pár měsíců spravit samo.

Některé formy alopecie však zanechávají jizvy, a to zvlášť v případě kožního onemocnění, zánětu, nádoru, sarkoidózy či onemocnění pojiva. To vede k trvalé plešatosti, již zatím není možné nijak léčit.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události