Plachost

Pocit nejistoty, stud

Mezi přirozené lidské obranné mechanismy patří ostych nebo strach z neznámého prostředí, situace i osob. Míra ostychu by však neměla překročit určitou hranici, neboť pak postižený jedinec těžko navazuje vztahy s novými lidmi, ve společnosti pociťuje úzkost a necítí se příjemně, a jeho sociální život je tak značně neuspokojivý. Introvert je pak člověk, který společnost rovněž nevyhledává, ale na rozdíl od plachého člověka především z toho důvodu, že mu to nepřináší uspokojení. Plachý člověk by naopak rád byl součástí společnosti, ale má problémy překonat svůj ostych.

Plachost může vyvolávat celá řada příčin, od traumatu z dětství přes stres až po sociální fobii. Jestliže trpí postižený jedinec sociální fobii, znamená to, že se bojí odsouzení či odmítnutí druhými lidmi, ale také negativního hodnocení své osoby. V tomto případě je na místě navštívit lékaře, který dokáže jedinci pomoci. Neléčená forma naopak vede k těžkým deprimacím.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události