Petechie

Purpura

Petechie poznáme podle malých teček na kůži či sliznici, které mají červené až fialové zbarvení. Ve skutečnosti však jde o výrony krve z malých cév. Objevit se mohou i u zcela zdravého člověka, v tom případě bývají vyvolány agresivním tlakem či jiným násilím. Cévky tak popraskají a vzniknou petechie.

Jestliže se však objevují samy nebo jen při malém tlaku, vyvolává je patrně nějaké onemocnění, jako nízký počet krevních destiček (trombocytopenie), infekční horečnaté choroby či vaskulitida neboli zánět cév. V případě, že na vaší kůži vzniknou tyto malé tečky i bez zřejmé příčiny, obraťte se na svého lékaře. Vyvolat je totiž mohou nebezpečné choroby.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události