Důležité je si uvědomit, že pálení a svědění kůže není totéž, ačkoliv u některých chorob se vyskytují oba tyto příznaky najednou. Při pálení jsou zasaženy nižší vrstvy kůže.
Vyvolává stejný pocit jako při spálení sluncem, teplem či při poleptání kyselinou nebo louhem, na rozdíl od těchto příčin však může osamocené pálení kůže postiženého jedince poměrně překvapit. Pálení kůže doprovází některé kožní nemoci, jako dermatitis herpetiformis Dhuring, při níž na kůži vznikají malé svědivé a pálivé puchýřky. Puchýře se objevují i u choroby pemfigus, která je rovněž doprovázena pálením a při níž dochází později dokonce k odlučování kůže.
Pálení kůže se rovněž objevuje při erytrodermii, kterou poznáme podle zčervenání kůže po celém těle. Trpí na ni především ti dospělí, již se v mládí potýkali s atopickým ekzémem.
Jak dál postupovat
Jestliže jste se popálili jen do několika málo centimetrů čtverečních a neobjevila se u vás horečka se zimnicí, lze zahájit domácí léčbu. V případě, že je rozsah popálenin větší, je nutné ihned zavolat lékaře, neboť se může objevit přidružená infekce. Při pálení a zároveň i svědění, které jsou doprovázeny puchýřky, změnou barvy či kvality kůže a dalšími symptomy, se obraťte na kožaře.
Závěrem lze poznamenat, pokud se pálení kůže vyskytuje jen v krátkém časovém horizontu, jde pravděpodobně pouze o sezonní záležitost. Pokud pálení přetrvává, a to i bez očividné příčiny, navštivte svého kožního lékaře.
Svoji kůži mnoho pacientů podceňuje. Je však třeba si uvědomit, že pouze se zdravou kůží může být zdravý i člověk, neboť je to právě naše kůže, která nás chrání před infekcemi a jinými škodlivinami.