Padání víček

Ptóza

Ptóza je lékařský termín pro pokles víček, který může způsobit celá řada nejrůznějších příčin. Může za něj například nedostatečná svalová funkce, jež je vrozená. Řešením bývá drobný chirurgický zákrok.

Za oboustranně pokleslá víčka může u dospělého člověka myasthenia gravis. Pro tuto chorobu je charakteristická buď svalová slabost po celém těle, nebo jen u očí, u nichž kromě poklesu víček vyvolává také dvojité vidění, což je dáno slabostí okohybných svalů. Onemocnění lze rozpoznat podle toho, že příznaky se během dne postupně zhoršují, a to zvlášť v souvislosti se svalovou zátěží.

Pokles víčka může zapříčinit i poškozený nerv, který má ovládání víčka na starosti. K tomu dochází většinou jen na jedné straně a způsobuje ho úraz hlavy, mozková mrtvice či další neurologické choroby. Ptóza rovněž imituje zapadnutí oka do důlku, na vině je poškozený sympatický nervový systém.

Podobné obtíže může vyvolávat i zvětšená kožní řasa na víčku. Ta se vyskytuje až se stárnutím kůže a způsobuje těžkost víček, takže postižený má pocit, jako kdyby padala. U někoho může dokonce zhoršit vidění, a tak bývá tento problém vyřešen chirurgickým zákrokem.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události