Otok lze definovat jako přítomnost vyššího množství tekutiny mimo buňky a mimo cévní a lymfatický systém. Může se objevovat jen v jedné části těla (například v končetině), v tom případě je lokalizovaný, nebo se vyskytuje na celém těle a pak jde o otok generalizovaný.
Příčin vzniku otoků je hned několik. Jednak jej může způsobit vyšší tlak v krevních vlásečnicích, neboť pak je tekutina filtrována mimo cévní systém, jednak mohou organismu chybět bílkoviny. Ty totiž vytvářejí onkotický tlak, aby se mohla tekutina filtrovaná z vlásečnic dostat zpět do krve. Edém může vzniknout i při úraze či zánětu, neboť dochází k narušení integrity vlásečnicových stěn. Otok pak může vyvolat rovněž blokáda odtoku lymfy.
V případě otoku jedné končetiny je na vině většinou úraz nebo zánět, při němž je kůže zarudlá a má vyšší teplotu. V okolí končetiny pak můžeme objevit drobné poranění, kvůli kterému se mikroorganismy dostaly do těla. Jestliže se otok objevil i bez úrazu, mohlo dojít k blokádě v lymfatickém systému končetiny či k ucpání žíly (tzv. žilní trombóza).
Syndrom horní duté žíly je charakteristický otokem obou horních končetin. Dutá žíla sbírá krev z hlavy, krku i obou horních končetin. Jestliže je něčím utlačena, například nádorem, objevit se může spolu s otokem i tzv. Stokesův límec, při němž dochází k prosáknutí podkoží na celém krku.
Jestliže objevíme otoky kotníků, je nutné vyhledat lékaře, neboť může jít o selhání čerpací práce srdce či v případě tzv. těžkých nohou o žilní trombózu. Nevíme-li, jaká příčina otoky vyvolala, je nutné se ihned obrátit na praktického doktora.