Otok končetin

Oteklé ruce, oteklé nohy

Otok lze definovat jako přítomnost vyššího množství tekutiny mimo buňky a mimo cévní a lymfatický systém. Může se objevovat jen v jedné části těla (například v končetině), v tom případě je lokalizovaný, nebo se vyskytuje na celém těle a pak jde o otok generalizovaný.

Příčin vzniku otoků je hned několik. Jednak jej může způsobit vyšší tlak v krevních vlásečnicích, neboť pak je tekutina filtrována mimo cévní systém, jednak mohou organismu chybět bílkoviny. Ty totiž vytvářejí onkotický tlak, aby se mohla tekutina filtrovaná z vlásečnic dostat zpět do krve. Edém může vzniknout i při úraze či zánětu, neboť dochází k narušení integrity vlásečnicových stěn. Otok pak může vyvolat rovněž blokáda odtoku lymfy.

V případě otoku jedné končetiny je na vině většinou úraz nebo zánět, při němž je kůže zarudlá a má vyšší teplotu. V okolí končetiny pak můžeme objevit drobné poranění, kvůli kterému se mikroorganismy dostaly do těla. Jestliže se otok objevil i bez úrazu, mohlo dojít k blokádě v lymfatickém systému končetiny či k ucpání žíly (tzv. žilní trombóza).

Syndrom horní duté žíly je charakteristický otokem obou horních končetin. Dutá žíla sbírá krev z hlavy, krku i obou horních končetin. Jestliže je něčím utlačena, například nádorem, objevit se může spolu s otokem i tzv. Stokesův límec, při němž dochází k prosáknutí podkoží na celém krku.

Jestliže objevíme otoky kotníků, je nutné vyhledat lékaře, neboť může jít o selhání čerpací práce srdce či v případě tzv. těžkých nohou o žilní trombózu. Nevíme-li, jaká příčina otoky vyvolala, je nutné se ihned obrátit na praktického doktora.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

1
1kateřina kohoutová2. 11. 2020 11:46:24
Dobrý den, asi týden mě trápí mírný otok kotníku, nepravidelná pichlavá bolest, kotník jsem měla před 6 lety zlomený. Neuhodila jsem se, ani jsem špatně nešlápla, ale kotník je na kloubu oteklý, jakoby vystouplý. Děkuji
0
2Gabriela 17. 2. 2021 18:33:23
Dobrý den, otékáji mi v poslední době ruce kotníky bna nohou mám otoky a mám kardiostimulator, pak hodně onemocnění já si osobně myslím mám opiative náplasti mám jak krční, tak bederní páteř velmi špatnou berle Francouzské mám glauom na obě oči astma v, alergie povlyvalentni andrigenni alopecii Neuropatii může i Neuropatie souviset s natekani nohou a rukou? Mám senzomotoricku. Neuropatii tak mě to napadlo i srdce může souviset a tím natekani rukou nohou mám vyšší krevní tlak, také se léčím na hyoetzrnzi s pozdravem Gabriela Nohavicova

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události