Otok kloubů

Voda v kloubu

Každý kloub obsahuje určité množství tekutiny, jež se neustále obnovuje a vyživuje kloubní chrupavku. Tak je zabraňováno tření při hladkých pohybech kloubu. Pokud je kloub napaden nějakou nemocí, zvýší se produkce tekutiny, čímž vzniká tzv. kloubní výpotek, který je odlišný od otoku měkkých tkání v okolí. Kloubní výpotek bývá většinou bolestivý a omezuje pohyb kloubu, jeho přítomnost poznáme rovněž podle zarudlé kůže v okolí.

Na vině může být mnoho nemocí, a proto je vhodné vždy navštívit lékaře, jenž pomocí rentgenu, klinického a krevního vyšetření i punkce, při níž je udělán rozbor tekutiny, určí příčinu vzniku kloubního výpotku.

Otok kloubu mohou vyvolat nejrůznější infekce, zánětlivá onemocnění jako revmatoidní artritida, degenerativní onemocnění jako artróza či metabolické onemocnění (dna). Na základě odhalení příčiny je doporučen další postup i léčba.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události