Oteklé víčko

Edém víčka, nateklé oko

Za oteklé víčko může ve většině případů zánět, jichž je celá řada. Způsobují je viry, bakterie i alergie a doprovází je kromě otoku i zarudnutí, nadměrné slzení či bolest.

Klasickým příklad hnisavého zánětu, jenž byl vyvolán bakteriemi, je ječné zrno neboli hordelum či vlčí zrno neboli chalazion. Zánět postihuje Meibomovy, Zeisovy či Mollovy žlázky, které najdeme ve víčku. Hromaděním obsahu vzniká absces, objevuje se otok, zarudnutí i bolest a u vlčího oka jsou zduřeny příušní uzliny. Ačkoliv tyto záněty zmizí po vytečení hnisu samy, i tak je vhodné navštívit očaře, který vyloučí jiné a závažnější onemocnění.

Při edému víčka mohou být na vině také záněty víčkových okrajů neboli blefaritidy. Ty lze charakterizovat překrvením víčkového okraje i tvorbou šupinek. Existuje skvamózní a ulcerózní blefaritida, přičemž u druhého typu se vytváří sekret, který po zaschnutí vytvoří vřídky či krusty. Provází je také vypadávání řas.

Důležitou prevencí obou dvou druhů zánětu je především péče o čistotu víčka. Po vypuknutí zánětu přikládáme teplé obklady, díky nimž se celý proces urychlí. Pro předejití rozvoje difúzního zánětu (flegmóna) však raději navštívíme očního lékaře. Otok značné velikosti může v některých případech dokonce úplně uzavřít oční štěrbinu.

Virové záněty víček mají na svědomí herpetické viry, především herpes simplex palpabrae. Nejprve se objeví otok a následuje tvorba malých puchýřků. Postiženo bývá pouze jedno oko a po dalších nemocech či při velkém stresu může docházet k recidivě. Tyto záněty většinou odezní samy, očního lékaře doporučujeme vyhledat jen v případě, že se nemoc často vrací. Pak pomohou aciclovir (Herpesin, Zovirax). Prevencí je dostatečný příjem vitaminů B a C.

Vir herpes zoster ophthalmicus představuje pásový opar první větve trojklaného nervu. Projevuje se bolestí hlavy, puchýřky na víčku, čele i ve vlasech. Nasazen je opět aciclovir. Mnoho pacientů trápí také alergické záněty víček, jež mohou vyvolat některé kosmetické přípravky. V tom případě je důležité odhalit příčinu zánětu a vyvarovat se jí v budoucnu.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

1
1otekle vicko20. 5. 2018 16:50:36
Po mozkove prihode trpim oteklym vickem na prave strane obliceje.muzete mi poradit co stimto prolemem.dekuji hrncir

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události