Oteklé prsty

Nateklé prsty, pocit oteklých prstů

Jestliže zaznamenáme otoky prstů, může se jednat o poruchu lymfatického odtoku. Dochází k převážení filtrace mízy do krve nad reabsorpcí do lymfatických cév. Kvůli tomu se hromadí míza v mezibuněčném prostoru. Na vině jsou většinou bezvýznamné příčiny (dlouhé stání či chůze) a za chvíli se vše samo spraví.

Při otékání prstů bez zřejmé příčiny je nutné navštívit lékaře, neboť to může signalizovat neléčenou boreliózu, oslabenou funkci jater či ledvin nebo artritidu drobných kloubů. Na vině může být také nízká hladina bílkovin v krvi, které nasávají vodu zpět do krve. V případě oteklých prstů přikládáme studené obklady, chladíme, aplikujeme masáž či uložíme postiženého na lůžko a nohy mu dáme nahoru. Prevencí proti natékajícím prstům je především vyvážená strava a dostatečný příjem tekutin.

Tento příznak se rovněž objevuje typicky při těhotenství, po porodu se vše vrátí do normálního stavu. Pokud otoky i po delší době od narození dítěte nezmizely, je vhodné obrátit se na lékaře, který provede vyšetření na hepatitidu a boreliózu, stejně jako odběr krve, z níž může rovněž zjistit více informací.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události