Tmavé zbarvení některých částí našeho těla způsobuje barvivo melanin. Buňky s tímto barvivem, tzv. melanocyty, pocházejí z nervové soustavy, ale najdeme je především ve spodní vrstvě kůže. Mají v sobě granulky tmavého barviva, odkud postupně přechází na vlasy, na což má vliv i genetika. V pozdějším věku pak barvivo vystřídají vzduchové bubliny, a proto vlasy šedivějí nebo jsou dokonce bílé. Jestliže na naší hlavě však objevíme ojedinělé okrsky světlých vlasů, je zřejmě porušena tvorba melaninu.
V některých případech se také stává, že například jen pramen vlasů zešediví, a to pod vlivem nadměrného stresu či fyzické zátěže, jíž může být i těhotenství či nemoc.
Právě buňky s barvivem, tzv. melanocyty, vytvářejí zhoubné nádory v místě mateřských znamének nebo pih. Zjistíme-li tak, že není s naší tvorbou melaninu cokoliv v pořádku, okamžitě vyhledáme doktora.
Na vině mohou být i zcela bezvýznamné příčiny, jako například vyšisování barvy od sluníčka, a byť tento typ zesvětlení pokrývá spíše celou hlavu, vyskytnout se může i jen u pár okrsků vlasů.