Okrsky světlých vlasů

Vlasová depigmentace

Tmavé zbarvení některých částí našeho těla způsobuje barvivo melanin. Buňky s tímto barvivem, tzv. melanocyty, pocházejí z nervové soustavy, ale najdeme je především ve spodní vrstvě kůže. Mají v sobě granulky tmavého barviva, odkud postupně přechází na vlasy, na což má vliv i genetika. V pozdějším věku pak barvivo vystřídají vzduchové bubliny, a proto vlasy šedivějí nebo jsou dokonce bílé. Jestliže na naší hlavě však objevíme ojedinělé okrsky světlých vlasů, je zřejmě porušena tvorba melaninu.

V některých případech se také stává, že například jen pramen vlasů zešediví, a to pod vlivem nadměrného stresu či fyzické zátěže, jíž může být i těhotenství či nemoc.

Právě buňky s barvivem, tzv. melanocyty, vytvářejí zhoubné nádory v místě mateřských znamének nebo pih. Zjistíme-li tak, že není s naší tvorbou melaninu cokoliv v pořádku, okamžitě vyhledáme doktora.

Na vině mohou být i zcela bezvýznamné příčiny, jako například vyšisování barvy od sluníčka, a byť tento typ zesvětlení pokrývá spíše celou hlavu, vyskytnout se může i jen u pár okrsků vlasů.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události