Odmítání jídla

Jestliže odmítáme jídlo, po které bychom se jindy „utloukli“, je na vině zřejmě nevolnost a bolení břicha, plynatost, nechutenství, pocity na zvracení či pocit plného břicha. Tyto pocity se dostavují po požití těžkého jídla a vše se opět brzy vrátí zpět k normálu. Jestliže máme problémy s přijímáním konkrétní potravy, může za to zřejmě potravinová alergie a projev nesnášenlivosti některé složky potravy.

Odmítá-li jídlo kojenec či malé dítě, které ještě neumí mluvit, takže si neřekne, co ho bolí, znamená to většinou nějakou nemoc, jako bolesti bříška či zánět mozkových blan. Pokud tedy vaše dítě odmítá stravu nebo mateřské mléko, obraťte se co nejdříve na pediatra. Na vině může být nejen u malých dětí, ale i dospělých při odmítání jídla rovněž bolesti zubů, afty, zánět čelistního kloubu či další afekce v ústní dutině, kterým neprospívá kořeněné jídlo, tvrdé potraviny jako oříšky či popcorn ani chemické látky v ovoci či zelenině (kiwi, pomeranč, rajče…).

Za odmítání jídla může v některých případech také nádorové onemocnění, a to nejen v trávicí soustavě, bolestivé polykání kvůli rakovině jícnu nebo při zánětu horní trávicí trubice, ale i bolest vinou žaludečních vředů či chronického zánětu slinivky břišní. Kvůli těmto nemocem i výše uvedeným důvodům může postižený odmítat jídlo úplně, takže v důsledku ztrácí tělesnou hmotnost a strádá. Jestliže jde o dlouhodobý příznak, je potřeba navštívit lékaře.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události