Odlomení části zubu

Je-li zub napaden zubním kazem, dochází nezřídka k odlomení části zubu. Kaz se totiž šíří jak do hloubky k zubní dřeni, tak do šířky, přičemž dochází k podminování skloviny. Ta je pak tak oslabená, že může během kousání a žvýkání i část zubu odpadnout.

Jestliže se vám odlomí část zubu, je nutné navštívit zubaře, který může zamezit dalšímu rozšiřování kazu. Je-li navíc napadena i dutina dřeně, vyhledejte zubního lékaře okamžitě, neboť jinak hrozí, že se do dřeně dostanou bakterie, které zde způsobí gangrénu. Tu poznáte podle velmi intenzivní bolesti a otoku a výsledkem může být zničená dřeň i vitální složka zubu.

Za odlomení části zubu může v některých případech také úraz či silný náraz, avšak i v tomto případě je nutné vyhledat zubaře. Riziko vzniku bolesti vlivem bakterií je totiž úplně stejné.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události