Obliba rutinní činnosti

Většina lidí má nějaké oblíbené rituály, které dodržuje. Naše psychika totiž spatřuje ve zvycích a rutinních činnostech uklidnění a domáckost, vnímá je jako správné. V případě napadení psychiky může jedinec lpět až na nepřirozených rutinách.

Doprovází těžké psychické poruchy, jako je autismus či Aspergův syndrom, a tak zpozorujeme-li oblibu v rutinní činnosti u dítěte, lze očekávat právě autismus. Někdy je však na vině jen psychická nepohoda, při níž dítě hledá záchytné body právě v rutině. Při neočekávané změně rutinních činností pak může dojít k rozčilení nebo úzkosti. V každém případě je vhodné konzultovat celou situaci s pediatrem, který může doporučit návštěvu psychologa či jiný postup.

Léčba

Jestliže si sami u sebe všímáme velké obliby rituálů a rutinních činností, je vhodné hledat příčinu stresové situace, věnovat se více relaxování a svěřit se někomu se svými starostmi. Doporučujeme vám obrátit se na psychologa či psychiatra, kteří dokážou objektivně posoudit váš stav a v případě nutnosti vám také předepíší vhodné léky. Bez léčby by totiž vaše obliba rutinních činností mohla vést až k těžkým psychickým poruchám.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události