Neschopnost udržet moč

Samovolný únik moči, inkontinence moči, incontinentia urinae

Udržet moč nám pomáhají svěrače močové trubice, které ovládá nervová soustava, ale roli hraje také napnutí stěny močového měchýře. Pokud tlak převáží nad fungováním svěračů, není postižený jedinec schopen udržet moč.

Občasným či pravidelným samovolným únikem moči trpí především staří lidé, jejichž svalovina svěračů je již ochablá. Inkontinence se ale objevuje také u lidí s úrazem míchy, při kterém došlo k přerušení nervového zásobení. V těchto případech nelze bohužel neschopnost udržet moč nijak léčit a řešení představuje pouze nošení plen. Jestliže trpí pacient inkontinencí dlouhodobě, lze uvažovat o napojení na permanentní močový katetr (cévku). Moč tak přímo teče do sáčku.

Malé děti nejsou také často schopny moč udržet, a to většinou až do 5. roku věku. S nočním pomočováním se však můžeme setkat i u starších dětí, za což může v některých případech snížená aktivita antidiuretického hormonu (ADH). Ten má způsobovat zadržování moči v noci či při dehydrataci. Děti mohou kvůli nočnímu pomočování trpět pocity méněcennosti, stydí se nebo se bojí prozrazení. Někdy za neschopnost udržet v noci moč může u dětí i stres v rodině či ve škole.

Je vhodné obrátit se na dětského doktora, který může doporučit podávání syntetického antidiuretického hormonu nebo imipraminu.

Zajímá Vás více? Pokračujte také na informačním webu musimcasto.cz

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události