Nervozita

Nervozita neboli negativní projev psychického stavu může zasahovat do běžného života jedince a znepříjemňovat ho nejenom postiženému, ale i jeho okolí. Mezi projevy nervozity patří strach, pocit kontroly okolím, emoční nepohodlnost či neschopnost koncentrace.

Typicky se vyskytuje při vypjatých situacích, náročných psychických situací či očekávání. Při dlouhodobé nervozitě je naše tělo pod neustálým stresem a tlakem, ale spíše než psychická choroba může za nervozitu životní styl – málo volného času a odpočinku, špatná životospráva, mnoho stresu a nekvalitní či nedostatečný spánek.

Všechny tyto vlivy nás v současném světě obklopují prakticky neustále, ale je pouze na nás, jak moc jim budeme podléhat. Je potřeba pracovat na tom, abychom věnovali relaxaci dostatečné množství času, měli jsme vyvážený jídelníček a vyvarovali se nošení práce domů.

Při pociťování nervozity je nutné stres různými aktivitami odbourávat již v začátcích, neboť stres může podmiňovat vznik vážných psychických nemocí.

Dlouhodobá nervozita může totiž zapříčinit depresi či se podílí na vzniku schizofrenie a bipolární poruchy (maniodepresivita). Jestliže nás tak trápí psychické potíže, vyhledejme lékařskou pomoc, která je mnohem účinnější než snahy o samoléčení. I v případě psychických problémů jde totiž o nemoc, a proto není zač se stydět.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události