Za neprospívání označujeme u dítěte stav, ve kterém nepřibírá na váze tak, jak by mělo. U dospělého člověka se pak za neprospívání považuje, když jedinec i přes stálý příjem kalorií hubne nebo nemůže přibrat. Existuje celá řada příčin, od těch relativně banálních, jako je nechutenství vlivem stresu, až po ty závažné jako nádorová onemocnění. Proto je nutné pátrat po příčině neprospívání. U dětí bývá na vině přechod z mateřského mléka na normální stravu, která dítěti nechutná, ale také stres v rodině či truc vůči rodičům. Větší děti pak mohou být obětí šikany, u čehož by však neprospívání většinou předcházely další příznaky. Na vině také může být porucha štítné žlázy. Nutné je zkoumat i genetickou zátěž a podrobit dítě odbornému vyšetření.
U starších lidí způsobuje obtíže nedodržování pitného režimu i stravovací návyky, neboť v pozdějším věku klesá potřeba pít i chuť k jídlu, takže staří lidé mohou hubnout. Jestliže však za půl roku klesne
hmotnost o 10 kg, stoupá riziko nádorového onemocnění. Za prudký úbytek váhy může někdy také porucha štítné žlázy či Adisonova nemoc.
Jak dál postupovat
Jestliže nedokážete sami určit příčinu, která způsobuje úbytek váhy nebo nemožnost přibrat, je potřeba obrátit se na lékaře. Jen on totiž může odhalit skrytou příčinu neprospívání, jako jsou třeba metabolické poruchy (Adisonova choroba, štítná žláza), a doporučit vhodnou léčbu.