Nepřítomnost menstruace

Amenorea

Jestliže se u vás menstruace neobjeví v termínu, kdy měla, může to znamenat, že jste těhotná. Na vině však mohou být i gynekologické poruchy či další nemoci. Nejlepší je počkat dalších 10 dní, abyste zjistila, zda nejde pouze o zpoždění. V případě, že se ani tak menstruace nedostaví, je potřeba se obrátit na ženského lékaře. Jestliže máte menstruaci jinak zcela pravidelnou, například vlivem užívání hormonální antikoncepce, vyhledejte lékaře již dříve, po pár dnech.

Za amenoreu může v některých případech stres či nadměrná fyzická námaha. Většinou zcela zmizí při menopauze (okolo 50. roku věku ženy), někdy se však vinou gynekologické operace či vyhaslé funkce vaječníků dostaví již předčasně okolo 40. roku, v tom případě doporučujeme substituční hormonální léčbu. Jestliže ani to není váš případ a těhotenství ultrazvuk nepotvrdí, může vás trápit nějaká nemoc. Lékař by vás tak měl poslat na další vyšetření, která mohou odhalit například nadměrnou produkci hormonu prolaktin, onemocnění štítné žlázy či syndrom polycystických vaječníků (POS).

U některých dívek se menstruace nedostaví vůbec, pak jde o tzv. primární amenoreu. Na vině bývá gynekologická porucha i další tělesné či duševní příznaky.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události