Na řízení srdce se podílejí nervy, které k němu přicházejí, a převažují spíše signály parasympatického systému, jenž činnost srdce především tlumí. Roli hrají také specializované buňky, které vytvářejí signály k srdečnímu svalu a navíc je distribuují po celém srdci.
I zdraví lidé mohou někdy nepravidelnostmi v rytmu srdce trpět, většinou se objevují ve formě stahů navíc neboli extrasystoly. Často je však vůbec nevnímáme, jen citlivější osoby je popisují jako přeskočení srdce. Vzhledem k celkovému množství stahů, které srdce za celý život vykoná, je však malá nepravidelnost více než pochopitelná.
Labilní osoby mohou při emočních napětí pociťovat také zrychlení srdeční činnosti. Ve formě „záchvatů“ je popisována paroxysmální tachykardie, jejíž vznik se, stejně jako konec, objeví náhle a trvání je maximálně v řádu desítek vteřin. Může za ně selhání mechanismů, které počet stahů srdce regulují. Pokud však tyto záchvaty netrvají dlouhodobě nebo neomezují člověka v jeho každodenní činnosti, není třeba panikařit.
Srdeční nepravidelnost je nazývána jako arytmie a pacienti ji popisují jako bušení srdce, přeskakování či krátkodobé zastavení srdce. Doporučujeme vám vyhledat praktického lékaře, který vás pravděpodobně pošle na EKG vyšetření a za kardiologem. Zkuste si zapamatovat rytmickou nepravidelnost a případně ji i vyťukejte doktorovi prstem.