Neplodnost lze definovat jako neschopnost počít potomka.
Během jednoho menstruačního cyklu má pak zdravá žena mladší 35 let asi 16% šanci, že k otěhotnění dojde, pokud se s partnerem pravidelně věnují pohlavnímu styku. U každé ženy může být tato šance trochu jiná, ale platí, že ve vyšším věku pravděpodobnost otěhotnění klesá. Tak 40letá žena otěhotní v jednom menstruačním cyklu jen v 5 % případů.
I některé zdravé páry mohou mít s početím problémy, ale za neplodný považují lékaři ten pár, kterému se během jednoho roku otěhotnění při pravidelném pohlavním styku nepodařilo. Týká se to 10−15 % párů naší populace.
Nelze však tvrdit, že by neplodností trpělo více jen jedno pohlaví, neboť muž je, stejně jako žena, za neplodnost „zodpovědný“ ve 40 % případů. Ve zbývajících 20 % za to mohou buď oba partneři, nebo příčina zjistit nelze. Při podezření na neplodnost by se žena měla se svými obavami svěřit ženskému lékaři, ale je vždy nutné vyšetřit oba partnery. U ženy je kromě anamnézy provedeno standardní vyšetření. V případě, že není příčina neplodnosti odhalena, absolvuje vyšetření muž prostřednictvím spermiogramu, čímž lze zjistit množství a kvalitu spermií. Pokud ani v tomto případě není nic odhaleno, podstupuje žena další sérii vyšetření, která však mohou být invazivnější. I proto se začíná u mužů.
Za mužskou neplodnost může nízký počet kvalitních spermií, ale většinou nelze odhalit, proč tomu tak je. U žen může za neplodnost hormonální nerovnováha, vrozené vady dělohy, uzavřené vejcovody a další. Jakmile je příčina neplodnosti odhalena, je pokud možno odstraněna. Řešením může být také asistovaná reprodukce, jejíž centra se nacházejí v každé větší nemocnici.