Neplodnost

Sterilita, infertilita

Neplodnost lze definovat jako neschopnost počít potomka.

Během jednoho menstruačního cyklu má pak zdravá žena mladší 35 let asi 16% šanci, že k otěhotnění dojde, pokud se s partnerem pravidelně věnují pohlavnímu styku. U každé ženy může být tato šance trochu jiná, ale platí, že ve vyšším věku pravděpodobnost otěhotnění klesá. Tak 40letá žena otěhotní v jednom menstruačním cyklu jen v 5 % případů.

I některé zdravé páry mohou mít s početím problémy, ale za neplodný považují lékaři ten pár, kterému se během jednoho roku otěhotnění při pravidelném pohlavním styku nepodařilo. Týká se to 10−15 % párů naší populace.

Nelze však tvrdit, že by neplodností trpělo více jen jedno pohlaví, neboť muž je, stejně jako žena, za neplodnost „zodpovědný“ ve 40 % případů. Ve zbývajících 20 % za to mohou buď oba partneři, nebo příčina zjistit nelze. Při podezření na neplodnost by se žena měla se svými obavami svěřit ženskému lékaři, ale je vždy nutné vyšetřit oba partnery. U ženy je kromě anamnézy provedeno standardní vyšetření. V případě, že není příčina neplodnosti odhalena, absolvuje vyšetření muž prostřednictvím spermiogramu, čímž lze zjistit množství a kvalitu spermií. Pokud ani v tomto případě není nic odhaleno, podstupuje žena další sérii vyšetření, která však mohou být invazivnější. I proto se začíná u mužů.

Za mužskou neplodnost může nízký počet kvalitních spermií, ale většinou nelze odhalit, proč tomu tak je. U žen může za neplodnost hormonální nerovnováha, vrozené vady dělohy, uzavřené vejcovody a další. Jakmile je příčina neplodnosti odhalena, je pokud možno odstraněna. Řešením může být také asistovaná reprodukce, jejíž centra se nacházejí v každé větší nemocnici.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události