Neklid

Objevuje se při mnoha nejrůznějších onemocnění a souvisí mimo jiné s úzkostí a strachem, ale někdy je spojován také s agresivním chováním, stavem zmatenosti či v některých případech i deliriem (kvalitativní poruchy vědomí). Delirium a neklid, to je poměrně častý jev především u starých lidí, když se dostanou do neznámého prostředí či situace. Vyvolána může být také amnézie a celý stav netrvá většinou dlouho. Objevuje se nejvíce při stmívání.

V případě neklidu spojeného s agresivitou je nutná hospitalizace, neboť hrozí, že pacient ublíží sobě či svému okolí. Vyvolat ho mohou i velké bolesti či obavy o smrt a důležitou roli hraje osobnost člověka. Někteří trpí neklidem z důvodů obavy, že kvůli vážné nemoci ztratí dobré zaměstnání či společenské postavení.

Neklid a strach ze smrti trápí také například pacienty s plicní embolií, což je velmi vážná choroba, která se vyskytuje i u mladých lidí a může být smrtelná. Jestliže trvá neklid, nespokojenost či jiná psychická alternace u pacienta dlouhou dobu, je nutné obrátit se na lékaře.

V některých případech, jako zkouška či pracovní pohovor, je však neklid normálním fyziologickým jevem souvisejícím se strachem, generalizovanou úzkostí. Doprovázet ho mohou spánkové obtíže, při kterých mají neklidní pacienti problémy s usínáním a často se probouzejí.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události