Nebolestivá zvětšená uzlina

Lymfadenopatie, nebolestivé lymfatické uzliny, nebolestivé mízní uzliny

Zvětšující se, avšak nebolestivá uzlina signalizuje nejčastěji přítomnost lymfomů, nádory z uzlin tvořené buňkami lymfatické tkáně, a mohou být benigní, nebo také zhoubné. Určit závažnost nádoru pomůže biopsie a histologie. Za zvětšující se uzliny může také někdy leukemie či metastáze při nádorech jiných orgánů – u rakoviny prsu dochází k metastázím do uzlin v podpaží, zatímco metastázemi do třísel se rozšiřuje nádor pohlavních orgánů či močového měchýře. Ne ve všech případech však musí být na vině nádory, neboť zvětšující se a nebolestivé uzliny signalizují také sarkoidózu či autoimunitní procesy. Někdy je také zvětšeno okolí uzliny, avšak celkově to vypadá jako zvětšená uzlina, jako je tomu v případech nezhoubných nádorů v podkoží či tukové tkání (lipomy, fibromy, ateromy). Ty se mohou buď samy vstřebat, nebo jsou odstraněny chirurgickým zákrokem.

Jestliže jsou uzliny bolestivé, jde naopak většinou o zánět. I v těchto případech je však nezbytné obrátit se na lékaře, který může vyloučit nádorové či jiné vážné onemocnění a doporučit vhodnou léčbu zánětu.

Nebolestivé uzliny většinou uniknou pacientově pozornosti, a tak bývají objeveny až při dalších symptomech nádorového bujení, jako je únava, hubnutí, nechutenství a později také útlak orgánů právě zvětšenými uzlinami. V těchto případech je však bohužel šance na vyléčení mnohem menší, neboť nejdůležitější je zachytit nádor co nejdříve a okamžitě začít s léčbou. Proto tedy v případě, že si povšimnete jakékoli zvětšené uzliny na vašem těle, ihned zajděte za svým lékařem!

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události