Zvětšující se, avšak nebolestivá uzlina signalizuje nejčastěji přítomnost lymfomů, nádory z uzlin tvořené buňkami lymfatické tkáně, a mohou být benigní, nebo také zhoubné. Určit závažnost nádoru pomůže biopsie a histologie. Za zvětšující se uzliny může také někdy leukemie či metastáze při nádorech jiných orgánů – u rakoviny prsu dochází k metastázím do uzlin v podpaží, zatímco metastázemi do třísel se rozšiřuje nádor pohlavních orgánů či močového měchýře. Ne ve všech případech však musí být na vině nádory, neboť zvětšující se a nebolestivé uzliny signalizují také sarkoidózu či autoimunitní procesy. Někdy je také zvětšeno okolí uzliny, avšak celkově to vypadá jako zvětšená uzlina, jako je tomu v případech nezhoubných nádorů v podkoží či tukové tkání (lipomy, fibromy, ateromy). Ty se mohou buď samy vstřebat, nebo jsou odstraněny chirurgickým zákrokem.
Jestliže jsou uzliny bolestivé, jde naopak většinou o zánět. I v těchto případech je však nezbytné obrátit se na lékaře, který může vyloučit nádorové či jiné vážné onemocnění a doporučit vhodnou léčbu zánětu.
Nebolestivé uzliny většinou uniknou pacientově pozornosti, a tak bývají objeveny až při dalších symptomech nádorového bujení, jako je únava, hubnutí, nechutenství a později také útlak orgánů právě zvětšenými uzlinami. V těchto případech je však bohužel šance na vyléčení mnohem menší, neboť nejdůležitější je zachytit nádor co nejdříve a okamžitě začít s léčbou. Proto tedy v případě, že si povšimnete jakékoli zvětšené uzliny na vašem těle, ihned zajděte za svým lékařem!