Nateklá příušní žláza

Otok příušnice

Jednu ze tří velkých párových slinných žláz tvoří i příušní žláza, kterou najdeme pod uchem a na okrajích dolní čelisti. Právě zde dochází i ke zvětšení žlázy kvůli různým nemocem. Otok se může projevit jen na jedné tváři či na obou stranách, ačkoliv vždy se objeví nejprve jen na jedné tváři. Je-li na vině zánět, bývá místo zarudlé a bolí.

Děti postihují především příušnice, ale v současné době se proti nim již povinně očkuje. Poznáme je podle náhlého otoku karotidy a horečky, trvají-li tyto příznaky déle, dojde i k otoku druhé žlázy. Pro pacienta může být bolestivé otevírání úst, rovněž pociťuje napětí v karotidách. Kůže nad žlázou je bledá, sama žláza pak těstovitá a málo pružná. Pozor je třeba dávat hlavně na případné komplikace, kdy se může virus dostat i do slinivky břišní, varlat či mozku. Nemoc je navíc vysoce nakažlivá. Pomoci mohou vlažné obklady a klidový režim, v některých případech je na místě i hospitalizace.

Záněty příušních žláz mohou vyvolat i další onemocnění, některé otoky mohou být dokonce hnisavé. Otokem se projevuje i nádorové onemocnění, při kterém je oteklá jen jedna strana a zduření není bolestivé (kromě už velmi pokročilých stadií nemoci). Postižené místo je pak měkčí, elastičtější a pohyblivější v případě nezhoubných nádorů, zatímco zhoubné nádory poznáme podle nepohyblivosti a na dotyk tužšího místa.

Naštěstí bývají ve většině případů nádory v těchto místech nezhoubné a dají se lehce odstranit.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Irena2. 6. 2020 1:28:40
Několikrát do roka když se ráno probudím,mám silný tlak,tvrdnutí pod pravým uchem oteče mi to do velikosti švestky a trvá to 1 až 2hodiny než začne povolovat a pomalu se zmenší,nevím proč se to děje

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události