Jednu ze tří velkých párových slinných žláz tvoří i příušní žláza, kterou najdeme pod uchem a na okrajích dolní čelisti. Právě zde dochází i ke zvětšení žlázy kvůli různým nemocem. Otok se může projevit jen na jedné tváři či na obou stranách, ačkoliv vždy se objeví nejprve jen na jedné tváři. Je-li na vině zánět, bývá místo zarudlé a bolí.
Děti postihují především příušnice, ale v současné době se proti nim již povinně očkuje. Poznáme je podle náhlého otoku karotidy a horečky, trvají-li tyto příznaky déle, dojde i k otoku druhé žlázy. Pro pacienta může být bolestivé otevírání úst, rovněž pociťuje napětí v karotidách. Kůže nad žlázou je bledá, sama žláza pak těstovitá a málo pružná. Pozor je třeba dávat hlavně na případné komplikace, kdy se může virus dostat i do slinivky břišní, varlat či mozku. Nemoc je navíc vysoce nakažlivá. Pomoci mohou vlažné obklady a klidový režim, v některých případech je na místě i hospitalizace.
Záněty příušních žláz mohou vyvolat i další onemocnění, některé otoky mohou být dokonce hnisavé. Otokem se projevuje i nádorové onemocnění, při kterém je oteklá jen jedna strana a zduření není bolestivé (kromě už velmi pokročilých stadií nemoci). Postižené místo je pak měkčí, elastičtější a pohyblivější v případě nezhoubných nádorů, zatímco zhoubné nádory poznáme podle nepohyblivosti a na dotyk tužšího místa.
Naštěstí bývají ve většině případů nádory v těchto místech nezhoubné a dají se lehce odstranit.