Nadýmání

Meteorismus

Nadýmání lze definovat jako odchod plynů spojený s pocitem plného a nafouklého břicha, někdy může být i bolestivé. Za nadýmání mohou potraviny jako obiloviny, luštěniny, sladkosti či potraviny s vysokým obsahem soli. Na vině však někdy bývají i choroby břišních orgánů (střeva, žlučník, játra či slinivka břišní). Ve střevech dochází k rozkladu cukrů, tuků a bílkovin na monosacharidy, mastné kyseliny a aminokyseliny za pomoci enzymů. Pokud některé z těchto enzymů chybějí nebo nefungují, může se objevit nadýmání.

Při malabsorpčním syndromu pak trpí pacient poruchou vstřebávání určité složky a je postižen celiakií, deficitem laktázy či malabsorpcí žlučových kyselin. Prevencí nadýmání je vynechání nadýmavé potraviny, u celiakie dodržování bezlepkové diety. U dráždivého tračníku dochází ke zvýšenému napnutí střev, při kterém je normální obsah pociťován jako nadměrný, tvorby plynů může být rovněž zvýšená.

Jestliže vás nadýmání trápí dlouhodobě, a to bez souvislosti s konkrétní potravinou, je vhodné obrátit se na doktora. Dráždivý tračník bohužel není možné zcela vyléčit, ale lékař vám může alespoň předepsat tlumicí léky. Na vině mohou být i jiné břišní orgány, například játra (žloutenka) či žlučník (žlučové kameny, zánět žlučníku). Je nutné vyvarovat se tučných jídel a o vhodné léčbě se poradit s lékařem.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události