Nadměrná spavost

Hypersomnie, zvýšená spavost

Tento příznak lze zařadit mezi další spánkové poruchy. V odborné terminologii je veden pod názvem hypersomnie a spolu s insomnií neboli nespavostí tvoří protikladnou dvojici. Na rozdíl od ní však může paradoxně zasahovat do života postiženého jedince mnohem více a narušovat jeho běžné denní činnosti. Nemocný totiž musí spát mnohem více, než by ve skutečnosti chtěl.

Může se projevovat prodloužením nočního spánku nebo spánkem během dne. Zvýšená spavost může signalizovat také demenci, roztroušenou sklerózu, depresi či infekční mozková onemocnění. Tzv. sekundární nadměrná spavost nastává při kompenzaci noční nespavosti z důvodu veliké únavy. Vyskytuje se také při obstrukčním syndromu spánkové apnoe, jako je porucha dýchání ve spánku či chrápání, při psychóze nebo syndromu neklidných nohou.

Jestliže nemá primární nadměrná spavost žádnou očividnou příčinu, lze hovořit o tzv. narkolepsii. Pacient často usíná během dne většinou na 5 až 30 minut a tyto krátké denní spánky jsou pro pacienta velmi osvěžující. Vyskytovat se může i kataplexie či spánková obrna.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události