Tento příznak lze zařadit mezi další spánkové poruchy. V odborné terminologii je veden pod názvem hypersomnie a spolu s insomnií neboli nespavostí tvoří protikladnou dvojici. Na rozdíl od ní však může paradoxně zasahovat do života postiženého jedince mnohem více a narušovat jeho běžné denní činnosti. Nemocný totiž musí spát mnohem více, než by ve skutečnosti chtěl.
Může se projevovat prodloužením nočního spánku nebo spánkem během dne. Zvýšená spavost může signalizovat také demenci, roztroušenou sklerózu, depresi či infekční mozková onemocnění. Tzv. sekundární nadměrná spavost nastává při kompenzaci noční nespavosti z důvodu veliké únavy. Vyskytuje se také při obstrukčním syndromu spánkové apnoe, jako je porucha dýchání ve spánku či chrápání, při psychóze nebo syndromu neklidných nohou.
Jestliže nemá primární nadměrná spavost žádnou očividnou příčinu, lze hovořit o tzv. narkolepsii. Pacient často usíná během dne většinou na 5 až 30 minut a tyto krátké denní spánky jsou pro pacienta velmi osvěžující. Vyskytovat se může i kataplexie či spánková obrna.