Motýlovitý erytém

Motýlovitý exantém, motýlovité zarudnutí na obličeji

Tento příznak lze definovat jako symetrické zarudnutí, které se objevuje na tvářích s můstkem na kořeni nosu a svým tvarem připomíná motýla.

Tento erytém je charakteristický pro onemocnění lupus (systémový lupus erytematodes, SLE), jež rovněž projevuje i na kloubech a orgánech, a právě na základě kombinace několika symptomů lze nemoc diagnostikovat. Motýlovitý erytém se ale může se objevit i samostatně a vyskytuje se většinou po opalování.

Podobné skvrny narůžovělé barvy se mohou objevit také v souvislosti s kožními chorobami, jako je například růžovka neboli rosaceu. Jestliže si povšimnete jakékoli skvrny na svých tvářích či v jiné části obličeje, navštivte svého kožní lékaře, v případě systémového lupusu erytematodes vyhledejte revmatologa.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události