Močení většího množství moči

Polyurie

Při dodržování zásad pitného režimu by měl člověk vypít 2 až 3 litry tekutin denně a vymočit 1,5 až 2 litry. Jestliže je produkce moči výrazně zvýšena nebo snížena o stovky až tisíc mililitrů, ačkoliv příjem tekutin je pořád stejný, signalizuje to ledvinová či další onemocnění.

Jestliže je u vás produkce moči mnohem vyšší, než je obvyklé množství, selhávají vám patrně ledviny, avšak v určité fázi může naopak docházet k příliš malému množství moči. Vylučování většího množství moči může ukazovat i na cukrovku, při níž se vylučovaný cukr váže na vodu, vysoký krevní tlak či močovou úplavici, u níž nefunguje vstřebávání vody do organismu.

Ne vždy se však jedná o závažné onemocnění, v některých případech jsou na vině pouze diuretické potraviny či nápoje, jako je pivo, káva, cola nebo urologické čaje. Obdobně fungují i diuretika, která lékaři předepisují na srdeční selhávání, plicní edém, cirhózu jater, vysoký krevní tlak či otoky. V případě polyurie je nutné zvýšit příjem tekutin, aby nedocházelo k dehydrataci. Nahradit tekutiny je nutné i v případě, že člověk žízeň nepociťuje.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události