Při dodržování zásad pitného režimu by měl člověk vypít 2 až 3 litry tekutin denně a vymočit 1,5 až 2 litry. Jestliže je produkce moči výrazně zvýšena nebo snížena o stovky až tisíc mililitrů, ačkoliv příjem tekutin je pořád stejný, signalizuje to ledvinová či další onemocnění.
Jestliže je u vás produkce moči mnohem vyšší, než je obvyklé množství, selhávají vám patrně ledviny, avšak v určité fázi může naopak docházet k příliš malému množství moči. Vylučování většího množství moči může ukazovat i na cukrovku, při níž se vylučovaný cukr váže na vodu, vysoký krevní tlak či močovou úplavici, u níž nefunguje vstřebávání vody do organismu.
Ne vždy se však jedná o závažné onemocnění, v některých případech jsou na vině pouze diuretické potraviny či nápoje, jako je pivo, káva, cola nebo urologické čaje. Obdobně fungují i diuretika, která lékaři předepisují na srdeční selhávání, plicní edém, cirhózu jater, vysoký krevní tlak či otoky. V případě polyurie je nutné zvýšit příjem tekutin, aby nedocházelo k dehydrataci. Nahradit tekutiny je nutné i v případě, že člověk žízeň nepociťuje.